Uzman İsim Depremi Değerlendirdi, Ekonomi Vurgusu Yaptı: ‘Deprem Tahminiyle Zararı Azaltamazsınız’

Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, Bursa’da meydana gelen ve İstanbul’da da hissedilen 5.1 büyüklüğündeki depreme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Depreme karşı önlem almanın tek yolunun yapı stoğunu geliştirmek olduğunu söyleyen Bektaş, ‘Jeologların konuşmasıyla deprem zararı azalmaz’ ifadelerini kullandı.

Bursa’nın Mudanya açıklarında saat 10.42’de meydana gelen deprem İstanbul başta olmak üzere çevre illerde de paniğe sebep oldu.

Meydana gelen depremin ardından ‘Büyük İstanbul depreminin öncüsü mü?’ soruları akıllara gelirken uzman isimler Naci Görür ve Ahmet Övgün Ercan depremin İstanbul’la ilişkisi olmadığını, ancak Gemlik Bölgesinde ciddi önlem alınması gerektiğini söyledi.

Depreme ilişkin TELE1 ekranlarına değerlendirmelerde bulunan Jeoloji Mühendisi Prof.Dr. Osman Bektaş ise yapılan uyarıların olası depremlerin yıkıcı etkisine karşı yetersiz olduğunu söyledi.

Olası depremlerin yıkıcı etkisinin ortadan kalması için yapı stoğunun geliştirilmesi gerektiğini söyleyen Bektaş, ‘Jeologların konuşmasıyla deprem hasarı ortadan kalkmaz. Önemli olan depreme karşı önlem almak, ancak bu da ekonomik güçle olur. Maalesef Türkiye’nin gücü bugün depreme karşı güçlü yapı stoğunu oluşturulmasına pek müsait değil.’ ifadelerini kullandı.

İstanbul ve çevresinde meydana gelebilecek olası yıkıcı bir depremin Türkiye’nin sosyal ekonomisine zarar vereceğini söyleyen Bektaş, ‘Görüyoruz ki 99 depreminden sonra maalesef yasa ve yönetmelikler istenilen düzeye getirildiği halde, yönetmelikler maalesef uygulanmıyor. En son Kahramanmaraş depreminde gördük bunu. O depremde yönetmelikler var ama o yönetmeliğe uygun yapı yok, denetim yok. Vatandaş deprem bilincinden uzakta kaçak yapılar yapıyor.’ dedi.

Osman Bektaş’ın açıklamasının ilgili kısımı şu şekilde ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx