Paris’te ”Stravinsky Çeşmesi” yeniden ziyarete açıldı

18 aylık bir çalışmanın ardından, Paris’teki Stravinsky Çeşmesi yeni restore edildi! Otomatların Çeşmesi olarak da bilinen efsanevi ve büyüleyici Stravinsky Çeşmesi’ne yeni bir hayat verildi! Paris’teki Saint-Merri kilisesi ile Centre Pompidou arasında yer alan ve başkentin simge yapılarından biri olan Stravinsky Çeşmesi, 18 aylık bir çalışmanın ardından restore edildi.

Paris Belediyesi’nin 2018 katılımcı bütçesinin kazanan projelerinden birinin parçası olan restorasyon, çeşmeyi oluşturan 16 heykele bağlı olan Parisli’ler tarafından talep edilmişti.

Stravinsky çeşmesinin restorasyonu 7 Kasım 2023 Salı günü, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Paris’in mirası, tarihi ve dini cemaatlerle ilişkilerden sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Karen Taïeb, Paris Merkez Belediye Başkanı Ariel Weil’in yanı sıra yararlanıcılar ve restoratörlerin katılımıyla açıldı. Bu, Stravinsky çeşmesinin 40 yıl sonra ilk kez tamamen yenilenmesidir! Hidrolik, mekanik ve elektrik sistemleri restore edilmiştir. Ayrıca 33 metre uzunluğunda ve 17 metre genişliğindeki havuz ve eskiden birçok Parisli’nin birkaç sır saklayan tarihini araştırmak için de bir fırsattır.

Eser bir bütün olarak herkes tarafından “Stravinsky Çeşmesi” olarak bilinse de, çok az kişi her heykelin bir ismi olduğunu ve bu isimlerden bazılarının Igor Stravinsky’nin bir eserine atıfta bulunduğunu biliyor. Bunlar arasında Denizkızı, Ragtime, Palyaço Şapkası, Tilki, Kalp, Diyagonal, Fil, Yaşam, Bülbül, Yılan, Ölüm, Ateş Kuşu, Treble Clef, Aşk, Spiral ve Kurbağa yer almaktadır.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx