İsrail-Hamas savaşında son dakika: Ölen Çinliler var, Hamaney’den kriz çıkartacak sözler

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı Operasyonu”nun ardından İsrail Başbakanı Netanyahu, “Savaştayız.” açıklamasını yaptı. İsrail, Hamas’a savaş ilan ederken, Gazze’ye hava saldırıları başlattı. İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 704 kişi Filistinli vefat ederken, Hamas’ın saldırılarında ise 900 İsrailli öldü. Tel Aviv yönetimi, Hamas’ın sızdığı ve ele geçirdiği 8 noktayı da geri alamadı.

İsrail’le Hamas arasındaki savaşta bugün yaşananlar saat saat şu şekilde:

HAMANEY’DEN İSRAİL’İ KIZDIRACAK AÇIKLAMA

11.25: İran’ın dini lideri Hamaney, bugün yaptığı açıklamada, “İsrail’e saldırıyı planlayan Filistinlilerin ellerini öpüyoruz. Hamas’ın saldırısı ile İran arasında bağlantı kurmak bir hata. Filistin’i destekliyor ve onlarla gurur duyuyoruz. İsrail, onarılması imkansız bir askeri ve istihbari yenilgi aldı.” ifadelerini kullandı.

İKİ ÇİN VATANDAŞI ÖLDÜ

10.49: Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Hamas’ın saldırıları sonucunda Sderot’ta çalışan iki Çin vatandaşının öldürüldüğü yönündeki iddiayı doğruladıklarını açıkladı.

1500 CESET BULUNDU

10.37: İsrail ordusu, Gazze-İsrail sınırında 1500 Hamaslının cesedinin bulunduğunu açıkladı. Ordu Sözcüsü Richard Hecht, “İsrail’de, Gazze Şeridi civarında yaklaşık 1.500 Hamas militanının cesedi bulundu.” diyerek, güvenlik güçlerinin Gazze sınırı üzerinde yeniden kontrol sağladığını belirtti.

YIKILAN CAMİ SAYISI 7’YE ÇIKTI

09.45: İsrail savaş uçakları, Gazze’nin orta kesimlerindeki er-Rummal mahallesinde bulunan El Abbas Camisine çok sayıda roketle saldırı düzenledi. Son saldırıda tahrip olan El-Abbas Camisi ile İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarıyla yıktığı cami sayısı 7’ye çıktı. İsrail daha önce de Gazze’deki Es-Susi, El-Yermuk, El-Emin Muhammed, Ahmed Yasin, Muhammed el-Habib ve El-Garbi camilerini vurmuştu.

08.53: İsrail ordusu çatışmaların başladığı ilk günden beri 123 askerin öldüğünü açıkladı.

GAZZE DENİZDEN DE VURULDU

08.15: İsrail donanmasına ait hücum botlarının, Akdeniz kıyısındaki Gazze Şeridi’nin orta kesimlerini ve Han Yunus kenti sahilindeki yerleşim yerlerini denizden vurduğu öğrenildi. Öte yandan İsrail ordusu, bu gece de Gazze’de 200’den fazla noktayı hedef aldığı. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) yaptığı açıklamada, saldırıda savaş uçaklarının da kullanıldığı bilgisine yer verdi.

İSRAİL: GAZZE DUVARINDA KONTROL BİZDE

07.42: İsrail, Gazze’yi ayıran duvar boyunca kontrolü sağladığını duyurdu. İsrail askeri sözcüsü Daniel Hagari, Hamas savaşçılarından bazılarının hala İsrail kontrolündeki bölgelerde olma olasılığını göz ardı etmediğini söyledi.

FİLİSTİN: 704 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

07.16: Filistin Sağlık Bakanı, İsrail’in hava saldırılarında ölenlerin sayısının 704’e yükseldiğini açıkladı. Saldırılar sonucunda yaklaşık 4 bin Filistinli de yaralandı. İsrail’in sürekli hava saldırıları nedeniyle Gazze’de halihazırda 137 binden fazla insan yerinden edildi.

AL AKSA ŞEHİTLERİ: BATI ŞERİA’DA SAVAŞIYORUZ

06.10: Filistin El Aksa Şehitleri Tugayları, işgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçleriyle savaştığını söyledi. Filistinli silahlı grup, Telegram uygulamasındaki bir dizi mesajda, “savaşçılarının Nablus’taki İsrail güçlerinin yanı sıra Cenin’deki İsrail araçlarını da doğrudan hedef aldığını” söyledi.

SÜRGÜNDEKİ HAMAS YETKİLİSİNDEN İSRAİL’E UYARI

05.21: Hamas’ın sürgündeki liderlerinden Ali Barakeh, İsrail’in Gazze’yi bombalaması ve Hamas yönetimindeki bölgeyi tamamen ablukaya alacağını belirtmesi üzerine Beyrut’taki ofisinde Associated Press’e konuştu. Hamas yetkilisi, az sayıda kişinin İsrail’e yönelik geniş kapsamlı saldırıdan haberdar olduğunu söyledi. İran’ın operasyonda dahili olmadığını vurgulayan Barakeh, İran ve Lübnan Hizbullah’ı gibi müttefiklerin “Gazze’nin bir imha savaşına maruz kalması durumunda savaşa katılacağını” söyledi.

KAYNAK: AJANSLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx