iPhone 16 serisi, AI özelliklerini destekleyecek gelişmiş mikrofonla geliyor

Apple’ın, yeni nesil iPhone 16 serisi için iOS 18 yüklü yazılım ve yapay zeka (AI) özelliklerine odaklandığı bildirilmişti. Şimdi, tanınmış Apple analisti Ming-Chi Kuo’nun en son bilgileri de bu raporu güçlendiriyor. Gelecek yılın iPhone 16 serisinin önemli ölçüde geliştirilmiş bir mikrofona sahip olacağı söyleniyor. Cupertino merkezli teknoloji devi, yapay zeka alanında geride kalmış durumda ve Google ile OpenAI ile rekabet etmeyi hedefliyor.

Ming-Chi Kuo‘nun bir Medium yazısında belirttiğine göre, Siri’nin donanım ve yazılım özelliklerini ve özelliklerini güçlendirmek, AI tarafından üretilen içerikleri tanıtmak için anahtar olacak. Bu, yeni nesil iPhone 16 serisindeki tüm modellerin Siri’yi ve diğer AI işlevlerini tetiklemek için ses ve konuşma entegrasyonu için geliştirilmiş mikrofonlarla donatılacağı anlamına geliyor. Mikrofona yapılacak önemli yükseltme, Siri deneyiminde önemli ölçüde bir iyileşme sağlayacak daha iyi bir sinyal-gürültü oranı sunacak. Ayrıca daha iyi su direncine sahip olacağı da söyleniyor.

iPhone 16 serisi, AI özelliklerini destekleyecek gelişmiş mikrofonla geliyor

Rapor, Apple’ın yapay zeka hedeflerinin ve büyük dil modellerinin ağırlıklı olarak ses giriş işleme üzerine dayanacağını gösteriyor. Şirket ayrıca Siri’ye daha fazla AI özelliği entegre etmeyi hedefliyor. Kuo, Apple’ın 2023’ün 3. çeyreğinde Siri ekibini yeniden organize ettiğini ve yapay zeka ve LLM’leri entegre ettiğini açıklıyor.

iPhone 16 serisindeki geliştirilmiş mikrofonların Apple için pahalı bir iş olacağı söyleniyor. iPhone 16’nın mikrofonlarının ASP’sinin, iPhone 15’e kıyasla yüzde 100 – 150 daha yüksek olması bekleniyor. Apple’ın tedarikçileri AAC ve Goertek, özellik yükseltmesinden fayda sağlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx