Hamas’ın elindeki esirler: Onlarca ülke Türkiye’den yardım istedi

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği operasyon sonrası Gazze’ye götürdüğü esirlerin akıbetini tartışıyor. Aralarında çok sayıda yabancının da olduğu 150’den fazla kişi, Hamas tarafından rehin alındı. Hamas, Gazze’ye saldırılar durmadan elindeki esirleri bırakmayacağını açıkladı.

Amerikan Wall Street Journal (WSJ), vatandaşlarını Hamas’tan almak isteyen çok sayıda ülkenin Türkiye’deki diplomatlara ve istihbarat yetkililerine başvurduğunu yazdı. Birçok ülkenin kapalı kapılar arasında vatandaşlarının bırakılması için büyük çaba sarf ettiği belirtilen haberde, ABD ve müttefiklerinin de Hamas’la temas halindeki Türkiye, Mısır ve Katar’la görüştüğünü aktardı.

“HAMAS KOMUTANLARI TELEFONLARI AÇMIYOR”

İsrail, esirler konusunda Hamas’la pazarlığa girmediklerini bildirirken, WSJ’ye konuşan bir Mısırlı yetkili, “Hamas’la iletişimi olan her ülke bunu denedi ama telefonlarını açmıyorlar ve onlara ulaşmak imkansız.” dedi.

Haberde, Türkiye’nin rehinelerin durumu konusunda Hamas’tan yeterli cevap alamadığı, Gazze’de kaç rehine olduğunun bile tam olarak anlaşılamadığı kaydedildi. Habere göre Hamas, Türkiye’ye gönderdiği mesajda, “İsrail, elindeki binlerce Filistinli rehineyi serbest bırakmadan esirleri bırakmayacağını.” bildirdi.

TÜRK YETKİLİ: BİRÇOK ÜLKE BİZİMLE TEMASTA

Gazeteye konuşan bir Türk istihbarat yetkilisi, “Birçok ülke, özellikle de Batılı ülkeler Ankara’yla temas halinde. Bizden mesajlarını gizlice iletmemizi istiyorlar.” diyerek, İsrail’in Gazze’ye hava saldırılarının iletişimi zorlaştırdığına dikkati çekti.

Türkiye’nin, Hamas’a elindeki yaşlı ve çocukları serbest bırakma çağrısı yaptığını söyleyen yetkili, “Şu anda Gazze’deki fiziksel durum müzakereler gibi konular için uygun koşulları sunmuyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx