Geldiği Gibi Dünyanın Dengesini Bozacak Olan ‘El Nino’ Sadece İklimi Değil Küresel Ekonomiyi de Altüst Edecek!

Dünya pandemi ve savaşlar derken zaten ekonomik olarak zor günler geçiriyorken yepyeni bir tehdit daha ortaya çıktı. Dünya Meteoroloji Örgütü’nün uyarıda bulunduğu El Nino resmen başlamış durumda! Dünyanın dengesini altüst edecek olan bu doğa olayı sadece kuraklıklar, aşırı yağışlar ve afetler getirmekle kalmayıp küresel ekonomiyi de kötü etkileyecek. Detaylar için buyurun! ?

Kaynak: https://www.bloomberg.com/graphics/20…

Aşırı sıcaklıklarla beraber kuraklığa ve daha birçok felakete yol açacak olan El Nino, dört yıl sonra tekrar kapıda.

Tüm dünyayı etkileyen bu hava olayında toplum sağlığı ve yaşam kalitesi kötü etkilenirken küresel ekonomiyi de zor günler bekliyor.

El Nino aşırı sıcaklıklara ek olarak şiddetli yağışlar da getirecek. Bununla beraber enerji transferi sağlayan hatlarda kesintilere ve tarımda üretimin düşmesine sebebiyet verecek.

Üstelik günümüzde ciddi boyutlara ulaşan iklim değişikliği problemiyle birleştiğinde El Nino’nun zararının çok daha şiddetli olacağı öngörülüyor.

Bu noktada bir nevi dünyanın dengesini altüst edecek olan El Nino, küresel ekonomiye ve iç ekonomilere de büyük bir darbe indirecek gibi görünüyor.

Bloomberg verilerine göre dört yıl önce yaşanan El Nino da küresel ekonomilere ciddi şekilde etki etmişti. Küresel enflasyonun yükselmesine sebep olduğu gibi özellikle Brezilya, Avustralya ve Hindistan’da üretimin düşmesine yol açmıştı.

Ancak ekonomistler bu sefer El Nino’nun zamanlamasının berbat olduğunu belirtiyor.

Pandemi ve sonrasında yaşanan Rusya-Ukrayna savaşıyla beraber sıkıntılı olan küresel ekonomi için bu olay epey sarsıcı olacak.

İlk öngörülere göre özellikle Hindistan ve Arjantin’in gayri safi yurt içi hasıla büyümesinde düşüş yaşanacak. Ayrıca Avustralya, Peru ve Filipinler için de benzer bir risk söz konusu.

Yüksek fiyatların ise bu etkiyi daha da derinleştireceği düşünülüyor.

Hatta 2000’lerde yaşanan El Nino’da bile IMF, emtia fiyatlarının enflasyon değerlerinde 4 puan artış olacağını açıklamıştı. Günümüzde iklim değişikliğinin geldiği nokta düşünüldüğündeyse bu değerlerin daha yüksek seyredeceği bariz bir gerçek.

Dünya Meteoroloji Örgütü de El Nino’nun etkisinin bizlere önümüzdeki 5 yıl boyunca en sıcak günleri yaşatacağının altını çiziyor.

Dolayısıyla ekonomiye etkisi de aynı ölçüde şiddetli olacak.

El Nino başlamadan bile halihazırda rekor sıcaklıkları görmüş olan dünya, önümüzdeki aylarda daha kötüsüyle karşılaşmaya kendini hazırlamalı…

Zaten iklim değişikliği dolayısıyla Hollywood filmlerini aratmayacak doğa olaylarına ve afetlere şahit olmuşken El Nino’nun resmen başlamış olması bilim insanlarını endişelendiriyor.

Ayrıca enerji tesislerini zora sokacak olan bu durum karşısında akaryakıt ve kömüre olan talebin artacağı düşünülüyor. Yani enerji güvenliği açısından da sorunlar yaşanacak.

El Nino ile beraber gelen aşırı yağışlar avokado ve badem gibi bazı tarım ürünlerine yarayacak olsa da diğer birçok gıda ürününün üretimi kötü etkilenecek. Bu bakımdan zaten son yılların en talihsiz günlerini yaşayan yoksul kesimler daha da kötü günlerle karşılaşacak gibi görünüyor.

Sonuçta El Nino, sadece aşırı sıcaklık ve kuraklık değil aşırı yağışları, taşkınları ve selleri de beraberinde getiriyor.

İklim değişikliği sorunuyla da birleşince tüm dünyayı zor günler beklediğini söyleyebiliriz. Uzmanlar, El Nino olmasaydı bile iklim bazlı sorunların hem küresel ekonomiye hem de insan hayatına tehdit yaratacağını belirtiyor. 

Bu noktada iklim değişikliği problemi konusunda önlemler hızlandırılmalı ve hükümetler durumu çok daha ciddi bir şekilde ele almalı. Şimdiden tüm dünyaya geçmiş olsun diliyoruz…

Peki siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım! ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir