Füreya’nın seramikleri Cumhuriyet’i anlatır

Seray Şahinler – Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Füreya Hanım millete ifa edeceğin vazife mühimdir. Bunu bir an bile hatırından çıkarma. Millet senden çok şeyler bekliyor. Çalış ve ona göre hazırlan” sözleriyle hitap ettiği, Türkiye’de seramik sanatının öncüsü Füreya Koral, sanatı ve hayatıyla ilham olmayı sürdürüyor. 1997 yılında aramızdan ayrılan Koral’ın anısı eserleriyle birlikte yaşıyor, yaşatılıyor. Cumhuriyet Türkiye’sinin en özel değerlerinden olan ilk kadın seramik sanatçısı Koral, şu sıralar Maçka Sanat Galerisi’nde düzenlenen sergiyle anılıyor.

“Görülmemiş Eserleriyle Füreya Koral” sergisinde Maçka Sanat Galerisi’nin kurucusu Rabia Çapa’nın koleksiyonundan sürprizler var. Bu sergi Füreya Koral’ın Maçka Sanat Galerisi’ndeki üçüncü sergisi… Maçka Sanat`ta 1985 yılında kişisel sergisini açan sanatçıya galeri tarafından sanatının 40. yılı olan 1992’de “Füreya Koral’a Saygı Sergisi” yapılmıştı. Sergi kapsamında 40 seramik sanatçısının Koral için yaptığı 40×40 cm panoları ve kendisinin “Yürüyen İnsanlar” adlı eserleri sergilendi. Galeri tarafından Cumhuriyet’in 100. yılına özel hazırlanan bu anlamlı sergideki eserler ise Maçka Sanat’ın kurucusu Rabia Çapa’nın özel koleksiyonu olup Füreya Koral’ın 1954-1975 yılları arasında birçok yapının iç mekân ve dış cepheleri için yaptığı seramik panoların sunumlarını içeriyor. Sergide sanatçının Hilton Oteli, Divan Oteli, KA Han, Brüksel Fuarı Türk Pavyonu, Marmara Oteli, Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, İstanbul Manifaturacılar Çarşısı, Ziraat Bankası, Başak Sigorta, Anafartalar Çarşısı, Sheraton Oteli ve Beytem Palas için gerçekleştirdiği seramik panoların bazılarının sanatçı tarafından yapılmış resimler var.

Füreya Koral 1954-1975 yılları arasında birçok yapının iç mekân ve dış cepheleri için seramik panolar yaptı.

“Görülmemiş Eserleriyle Füreya” sergisi 11 Kasım’a kadar açık. 

“Ben Anadolu imişim meğer”

Galerinin direktörü Didem Çapa’nın aktardığına göre eserlerin bazıları seramik pano olarak hayata geçirilmemiş olsa da Koral’ın gerçekleştirdikleri kadarıyla geleneksel çini sanatını modern mimariye kazandırılması konusunda önemli bir role sahip… İlk kez sergilenen bu eserlerin yanı sıra sergide, Fahrelnissa Zeid tarafından yapılan Füreya Koral portresi, Candeğer Furtun tarafından ellerinden kalıp alınarak yapılan Füreya Koral’ın seramik elleri ve Zuhal Demirarslan’ın hazırlayıp sunduğu “Füreya” belgeseli de yer alıyor.

1910’da dünyaya gelen, ilk seramik sergisini 1951’de J. Lassaigne ve Estiene’in desteğiyle Paris’te açan Füreya Koral’ın “Ben Osmanlı laleleri, karanfilleri ve söğütlerinin, Kütahya yeşilinin, kiremit kırmızısının, hele de Akdeniz turkuazının tutsağı imişim… Ben tepeden tırnağa Bizans, İstanbul ve Anadolu imişim meğer!” sözleri onun sanat anlayışının da bir özetiydi… Füreya Koral 1954-1975 yılları arasında birçok yapının iç mekân ve dış cepheleri için seramik panolar yaptı. Bu eserler, geleneksel çini sanatını modern mimariye kazandırarak önemli bir katkı sağladı. 1997’de İstanbul’da hayata gözlerini yuman Füreya Koral 97 yıllık yaşamına müziği, edebiyatı, tiyatroyu, sinemayı sığdırdı. Disiplinlerarası her eserinde tüm yaşam sürecine dair izler görmek mümkün…

“Görülmemiş Eserleriyle Füreya” sergisi 11 Kasım’a kadar Maçka Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx