Dünyaca ünlü Otelcilik Zinciri İflas Etti: Birçok Ülkede Yatırımı Vardı

Pandemi sonrası toparlanmaya çalışan Avrupa ekonomisinde bazı sektörler iflas savaşına devam ediyor.

Almanya’nın önemli turizm zincirleri arasında gösterilen Arcona Hotels & Resorts da iflas başvuru yapan şirketler kervanına katılırken, şirketin 500’ün üzerinde çalışanına ‘yeni iş arayın’ talimatı verdiği öğrenildi.

500 ÇALIŞANIN MAAŞLARI ŞUBAT AYINA KADAR ÖDENECEK

Rostock merkezli şirket pazartesi akşamı konu hakkında çalışanlarına yaptığı açıklamada amacın, şirketi bir bütün olarak korumak ve geleceğe yönelik olarak yeniden konumlandırmak olduğunu söyledi. İflas kararından etkilenen yaklaşık 500 çalışanın maaşları, Ocak ayı sonuna kadar iflas kaybı tazminatı ile birlikte güvence altına alındı.

İFLAS İÇİN PANDEMİ ETKİSİ GEREKÇE GÖSTERİLDİ

2008 yılında kurulan şirket, 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs pandemisi sırasında alınan yatırım kararlarının ve şirketin hızlı büyümesinin öngörülemeyen dış etkenlerden etkilendiğini söyledi.

İflasa gerekçe olarak Ukrayna’daki savaş , enerji arzındaki darboğazlar ve yüksek enflasyon gösterildi. “Misafirler arasında ortaya çıkan genel satın alma isteksizliği, özellikle otel restoranlarında satışlarda önemli kayıplara yol açtı” açıklaması yapıldı.

İflas başvurusunda bulunma kararı aynı zamanda şirketteki işleri güvence altına almak ve yeni bir başlangıç için fırsatlar yaratmak amacıyla alındı. Şirket yönetimi ayrıca, “Yönetim, bu adımın şirketin mali istikrarını yeniden sağlamak ve başarılı bir gelecek yaratmak için kesinlikle doğru ve gerekli olduğundan emin” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx