Büyükşehir Yangına İlk Müdahale Tankerleri Görevde

Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Seydikemer ve Yatağan’da çıkan iki yangını il genelinde orman köylerine dağıtılan yangına ilk müdahale tankeri ile söndürdü.

Seydikemer Çaltılar Cumapınarı mevkiinde çıkan anız yangını ve Yatağan Katrancı Mahallesi’nde açık alanda çıkan ot yangını Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından orman köylerine dağıtılan yangına ilk müdahale tankeri ile söndürüldü. Seydikemer’de çıkan anız yangınına köy muhtarı Nural Kaya ve vatandaşlar tarafından müdahale edilerek yangının büyümesi kısa sürede engellendi. Yatağan Katrancı Mahallesi’nde açık alanda çıkan ot yangınında da Büyükşehir Belediyesi yangına ilk müdahale tankeri kullanıldı ve yangın vatandaşlar tarafından söndürüldü. İki olayda da yangına ilk müdahale tankeri ile kontrol altına alınan yangın sonrası Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi soğutma çalışması yaptı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi 13 bin 247 kilometrekare geniş yüzölçümü, yüzde 68 orman varlığına sahip Muğla’da orman ve kırsal köylere bugüne kadar 155 yangına ilk müdahale tankeri dağıttı. 3 ton su kapasiteli tankerler orman ve kırsal köylere teslim edilerek mahalle halkına yangın tankerinin kullanımı ve herhangi bir yangın anında yapılması gerekenler anlatılıyor. Özellikle yaz aylarında orman ve anız yangınlarında yangına ilk müdahale tankeri köylerde aktif kullanılıyor. Sadece 2023 yılında Muğla ili genelinde 773 anız yangını meydana geldi ve bu yangınların bir çoğu yangına ilk müdahale tankeri ile söndürüldü.

Muhtar Nural Kaya; “Yangını duyar duymaz ilk müdahale tankerini traktöre taktığım gibi olay yerine gittim”

Seydikemer Çaltılar Mahallesi Muhtarı Nural Kaya’da köylerinde başlayan anız yangınını duyar duymaz yangına ilk müdahale tankerini traktöre bağlayarak olay yerine gittiğini, köyde yapılan anonsla birlikte 40-50 kişi yangına müdahale ettiklerini söyledi. Büyükşehir İtfaiye teşkilatının da hemen olay yerine gelerek birlikte yangını söndürdüklerini belirten muhtar Nural Kaya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekiplerine her zaman yanında oldukları için ve yangına ilk müdahale tankeri için teşekkür etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx