Balıkesir’de zeytin hasadı coşkusu

14 milyon zeytin ağacıyla Türkiye’nin en büyük zeytin üretim merkezlerinden biri olan Balıkesir’de, 18. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Festivali heyecanı başladı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz,  “Dünyanın en kaliteli zeytini ile altın sarısı zeytinyağımız yakında sofralarımızla buluşacak” dedi.

Yılmaz: “Desteklerimiz berekete dönüşüyor”

Asırlık zeytin ağaçlarına ev sahipliği eden Balıkesir’de, zeytin hasadının başlamasına günler kaldı. Her yıl zeytin emekçileriyle birlikte zeytin silkimine katılan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, her zaman üreticileri desteklediklerini ve desteklemeye de devam edeceklerini söyledi. Balıkesir’de, Körfez bölgesinin en önemli gelir kaynağı olan zeytinciliğin yöre halkı tarafından çok büyük saygı duyularak yapıldığına işaret eden Başkan Yılmaz, “Burada yaşayan vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu, ekmeğini zeytincilikten kazanıyor ya da ailesine ek gelir sağlıyor. Yöre halkımız için zeytincilik aynı zamanda bir gelenek. Her biri hasadını ve üretimini büyük bir özenle yapıyor, işine minnet ve saygı duyuyor. Bölgemizde dünyanın iyi zeytinleri yetişiyor. Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini, Ayvalık Zeytinyağı, Burhaniye Zeytinyağı ve Edremit Zeytinyağımızda Coğrafi İşaret bulunuyor. 14 milyon ağacımızın her biri bereketli. Hasadımız bol ve bereketli olsun.” diye konuştu.

Başkan Yılmaz, hasat edilen zeytinleri traktörle topladı.

Büyük destek

Şehrin ekonomisinin yüzde 65’inin tarım ve hayvancılık sektörüne bağlı olmasına vurgu yapan Yücel Yılmaz “Biz, üreticimizin elini nasıl güçlendirebiliriz, neler yaparsak üreticimiz daha az maliyetle daha iyi şekilde kazanç elde edebilir, bunun hesabını yapıyoruz. Şehrimizde tarımsal üretimi kalkındırmak ve daha kaliteli olmasını sağlamak amacıyla her yönden desteklerimizi sürdürüyoruz. Zeytincilik faaliyetlerinden meyve-sebze ekimine, süt otu tohumundan arpa, buğday tohumuna, mera ıslahından küçükbaş hayvancılığı yaygınlaştırmak için Balıkesir kuzusu damızlık koç dağıtımına ve yerli ırk buzağıların gelişimini destekleyen ürün verilmesine kadar birçok destekte bulunuyoruz. Bu desteklerin hepsi, şehrimizde berekete dönüşüyor.” dedi.

7 ülkeden 104 usta

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, amatör ve sportif olta balıkçılığını tanıtmak, sevdirmek ve gelişmesine katkı sağlamak amacıyla 15 Ekim 2023 tarihine kadar Kandıra ilçesi Uzunkum sahilinde Kandıra Belediyesi, İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şube Başkanlığı ve Kocaeli Sportif Olta Balıkçılığı Doğa ve Su Sporları Kulübü’nün organizasyonundaki 6. Uluslararası Balık Yakalama Yarışması’na ev sahipliği edecek. Büyükşehir’in katkılarıyla düzenlenen Uluslararası Sportif Olta Balıkçılığı organizasyonuna bu yıl Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Hollanda, Polonya, Yunanistan, Tunus, Fas olmak üzere 7 ülkeden olta balıkçılığının usta isimlerinden 26’sı yabancı toplam 104 sporcu katılacak.

Minikleri mest etti

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, çocuklara yönelik düzenlediği etkinlik ve gezi programlarını sürdürüyor. Turizm ve Tanıtım Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen gezilere son olarak Çiftlik Cami Kuran Kursu öğrencileri konuk oldu. Gezi programında, Acarlar Longozu ve Melen Botanik Vadisi’ne ziyaret gerçekleştirildi. 4-6 yaş grubu öğrencilere yönelik düzenlenen gezide, minikler gönüllerince eğlendi. Velilerin de eşlik ettiği etkinlikte, güzel havanın tadını çıkaran öğrenciler, Melen Botanik Vadisi ve Acarlar Longozu’nda yürüyüş gerçekleştirdi.

Başkan Pekyatırmacı öğrencilerle buluştu

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, ilçede bulunan Adnan Akgül Özel Meslek Lisesi ve Selçuklu Belediyesi İmam Hatip Lisesini ziyaret etti. İlk olarak Adnan Akgül Özel Meslek Lisesi’ne giden Başkan Pekyatırmacı, özel öğrencilerle yakından ilgilendi. Daha sonra Selçuklu Belediyesi İmam Hatip Lisesi’ni ziyaret eden Pekyatırmacı, okulu gezdi ve öğrencilerle sohbet etti. Lise ziyaretlerinde konuşan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, öğrencilerin kendileri için çok kıymetli olduğunu ifade ederek, “Sadece eğitim öğretim döneminde değil yılın her günü öğrencilerimizle iletişim ve etkileşim halindeyiz ve her fırsatta onların yanında olmaya devam ediyoruz. Bu anlamda öğrencilerimizle aramızda samimi bir bağ var. Gülen yüzleri ve tertemiz kalpleri bizleri karşılayan çocuklarımıza teşekkür ediyorum, çocuklarımıza eğitim hayatlarında başarılar diliyorum. Sizleri çok seviyorum. Yüzünüzden tebessüm eksik olmasın” dedi.

Çağla Şikel hasatta

Alanya Belediyesi’nin “Avokado ve Mango” teması ile ikinci kez düzenlediği Tropikal Meyve Festivali 3 gün boyunca birbirinden renkli etkinliklere sahne oldu. Festival, ünlü şeflere ve televizyon yıldızlarına da ev sahipliği etti. Programın 3’ünücü gününe sevilen sabah programı sunucusu, manken, oyuncu Çağla Şıkel de katıldı. “Çağla Şıkel ile Fit Tropikal Tarifler Atölyesi” vatandaşlar tarafından ilgiyle takip edildi. Ünlü isim, vatandaşların sorularını yanıtladı ve bol bol fotoğraf çektirdi. Programın ardından Mahmutlar’da faaliyet gösteren üretici Mustafa Kaya’nın bahçesine giden Çağla Şıkel burada hasat yaptı. Avokado, muz, mango ve ejder meyvesi üretilen bahçeyi gezen Çağla Şıkel, tropikal meyvelerin üretim süreci hakkında bilgi aldı. Tropikal meyvelere olan sevgisiyle bilinen ünlü sunucu, Alanya Belediyesi’ne böyle bir organizasyon düzenledikleri için teşekkür etti.

Operasyon merkezi

Ormanlık alanları ve arazi yapısından ötürü hayvanların terk edildiği bölge olan ve bu nedenle İstanbul’un en fazla sokak hayvanı nüfusuna sahip ilçesi Şile’de, Şile Belediyesi bu hayvanları kaderine terk etmedi. Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, özellikle terk edildikleri ormanlık alanlarda yaşam mücadelesi veren kedi ve köpeklere bakım ve tedavi hizmeti veren veterinerlik hizmetlerine bir yenisini daha ekleyerek, öz kaynaklarla inşa edilen hayvan operasyon merkezini hizmete açtı.

Zeybekler akın etti

Konyaaltı’da, Cumhuriyet’in 100’üncü yılının kutlanacağı 29 Ekim’de, 1923 zeybeğin aynı anda dans ederek Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü selamlayacağı etkinliğin provalarına yüzlerce kişi katıldı. Provalara vatandaşların yoğun ilgisi gösterdiğini belirten Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, “Cumhuriyet coşkusunu 1923 zeybekten biri olarak yaşamak isteyen 7’den 70’e herkesi zeybek olmaya bekliyoruz” dedi.

Sıfırdan zirveye

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılı anısına, masmavi Akdeniz’in hemen üzeri falezlerden 1853 metre yükseklikteki Feslikan Yaylası’na bisiklet tırmanış yarışı düzenliyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Bisiklet Federasyonu, Antalya Bisiklet Derneği, Antalya Bisiklet Festivali Derneği, Bisiklet Turizmi Derneği’nin yanı sıra Uğur Bisiklet ve Leo firmalarının destekçiler arasında yer aldığı Toros Keçisi 100. Yıl Antalya Tırmanış Yarışı, 22 Ekim Pazar günü gerçekleştirilecek. Farklı kategorilerde 500’e yakın sporcunun pedal çevirmesi beklenen etkinlikte, 22 kilometresi tırmanış olmak üzere 50 kilometrelik parkur kat edilecek. Katılımcıların yol ya da dağ bisikletiyle katılabildiği yarış, Muratpaşa Belediyesi Atatürk Kent Meydanı’ndan, 1853 metre rakımdaki Feslikan Yaylası’na kadar sürecek.

Siz sorun yetkililer yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları, trafikte karşılaştığınız sorunları, yaşadığınız problemleri sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya [email protected] elektronik posta adresine şikâyetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx