Yazılıkaya’da hafriyat çalışmaları 71 yıl sonra tekrar başlıyor

Posted by

Eskişehir’de Yazılıkaya Midas Vadisi’ndeki Midas Kale’de arkeolojik hafriyat çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi tarafından 71 yıl sonra tekrar başlayacak.

Midas Vadisi’nin güney ucundaki Midas Kale’deki birinci arkeolojik hafriyat çalışmaları, İstanbul’daki Fransız Arkeoloji Enstitüsü ismine bu enstitünün müdürü Albert Gabriel tarafından 1936’da başlatıldı.

Kısa müddetli hafriyatlar 1939’a kadar, Albert Gabriel ve E. Haspels’ın kontrolünde gerçekleştirildi. Kaledeki çalışmalara Türk Bilim insanı Halet Çambel de katıldı. Buranın 2 kilometre kuzeydoğusundaki Pişmiş Kale de hafriyat ve paklık çalışmaları ile Midas Kale hafriyatları 2’inci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla 1939’da sona erdi. Hafriyatlar, savaş sonrasında 1949 ve 1951’de yeniden Fransız Arkeoloji Enstitüsünce devam etti.

Friglerin en kıymetli dinî anıtlarından biri Yazılıkaya Anıtı’nın da bulunduğu Midas Kale’de Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Polat’ın başkanlığında yeni hafriyatlar başlayacak. Frigler ile ilgili Yazılıkaya Midas Kaleden elde edilecek arkeolojik bilgiler, giz perdesini aralayacak.

‘FRİG KÜLTÜRÜ GİZEMİNİ KORUYOR’

Kazılar sonucunda Frig kültürünün karanlıkta kalan kısımlarının de aydınlığa kavuşabileceğini belirten Polat, şu tabirleri kullandı:

“Frig kültürüne dair pek çok mevzu büyük ölçüde hala gizemini koruyor. Bu gizem, antik periyot yazılı kaynaklarında aktarılan Frigler ile ilgili bilgilerin az ve birtakım durumlarda birbiri ile çelişen tabirler içermesi, yazılı evrakların az ve mevcut yazıtların ise hem kısa hem de yazıtların büyük bir kısmının adak yazıtı karakterinde olmasından kaynaklanıyor.

Frig kültürünün yayılım gösterdiği alanlarda arkeolojik kazıların ve araştırmaların azlığı da bu kültüre ilişkin bilgilerin sonlu kalmasında rolü bulunuyor. Midas Vadisi bilhassa Frig devrine ilişkin kült anıtlarının bulunduğu özel ve dinî bir alan olmakla birlikte, bu alanda yeni hafriyatlar sayesinde elde edilecek her türlü arkeolojik bilginin, bu kültürün karanlıkta kalan kısmını aydınlatacak potansiyele sahip bir bir yerleşim yeri.” (DHA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.