Türkiye beyaza büründü

Yeni hava durumu raporuna göre ülke genelinde sıcaklıkların 8 ila 15 derece azalacağı tahmin edildi. Yağışların Orta ve Doğu Akdeniz ile Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında yağmur ve sağanak diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Öte yandan Meteoroloji’nin uyarıları sonrası Ankara ve İstanbul’da kentin yüksek kesimlerinde kar yağışı etkisini gösterdi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin çok bulutlu, Güney Ege kıyıları ile Batı Akdeniz’in kıyı kesimleri dışında bütün bölgelerin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların Orta ve Doğu Akdeniz ile Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında yağmur ve sağanak diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olmak üzere; Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Bursa, Bilecik, Sakarya, Bitlis, Şırnak, Hakkari, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Güneydoğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda yer yer toz taşınımı görüleceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunmaktadır.

Ülke genelinde sıcaklıkların hissedilir derecede (8 ila 15 derece) azalacağı ve mevsim normallerinin altına düşeceği tahmin ediliyor.

YAĞIŞ UYARISI

Yağışların Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Bursa, Bilecik, Sakarya, Bitlis, Şırnak, Hakkari, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Meteoroloji bugün beklenen kuvvetli sağanak, yoğun kar ve fırtına nedeniyle 32 kente sarı, 24 kente turuncu kodlu uyarıda bulundu.
Rüzgarın, batı kesimlerde kuzey ve kuzeybatı, doğu bölgelerde güney yönlerden kuvvetli (50-70 km/saat), Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda fırtına ve yer yer kuvvetli fırtına (70-100 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç devrilmesi gibi yaşanabilecek olumsuzlara karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek yamaçlarında çığ tehlikesi riski bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Güneydoğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda yer yer toz taşınımı beklendiğinden dikkatli tedbirli olunmalıdır.

YURDUN TAMAMI SOĞUK HAVA ETKİSİNDE

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen yurt genelinde beklenen Hava Durumu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Prof Dr. Şen’in açıklamaları şöyle:

Soğuk bir kış günü gibi. Türkiye iki günde bir baharı yaşadı bir kışı yaşadı. Sinop’tan bir çizgi çekersek batıda kar ve karla karışık yağış var; doğusunda ise kuvveti yağmur var. Aynı zamanda fırtına da önemli. Kuzey Batı’da karayel var. 70 kilometre hıza ulaşan rüzgarlar var. Deprem bölgesinde de görülecek bu rüzgarlar.

DON RİSKİ

Deprem bölgesinde Adana, Kahramanmaraş bölgesinde risk var. Sıcaklık düştü buralarda ama 13-14 derecelere düştü. İstanbul’da 7-8 derecelere kadar düştü. Yarın sabah da yağmur var ama çok önemli bir yağış değil. Batı bölgelerimizdeki yağış doğuya kayıyor. Doğu’da kar yağışı var. Giresun ile Trabzon arasında da kuvvetli yağmur var. Akşam saatlerinde kar görülecek. Bu gece don görülebilir. Hafif de olsa zirai don tehlikesi var. Ekili alanlara dikkat etmek lazım. Bu dediklerim bir günlük. Yarından itibaren sıcaklıklar artmaya başlıyor. Doğu’da kar örtüsü olabilir. Sulamada faydası olabilir. İstanbul’da barajlara olumlu etkisi olacak bu yağışın.

TÜRKİYE BEYAZA BÜRÜNDÜ

İstanbul’da 2 gündür aralıksız yağan yağmur, bu sabah havaların soğumasıyla birlikte yerini kar yağışına bıraktı. Hava sıcaklığının 2 ile 0 derece arasında değiştiği Kartal, Aydos Ormanı’nın yüksek kesimleri kar yağışı nedeniyle beyaza büründü.

Silivri’nin Gazitepe ve Kadıköy mahallelerinde de sabah saatlerinde kar yağışı etkili oldu.

Meteoroloji’nin uyarıları sonrası beklenen kar yağışı Ankara genelinde sabah saatlerinden itibaren başladı. Özellikle şehrin yüksek semtlerinde kar yağışı etkili olmaya başladı.

Balıkesir’in Kepsut ilçesine Mart ayının sonunda kar yağdı. Yüksek rakımlı mahalleler olan Çalkandil, Büyük Katrancı, Serçeören ve Kızıloluk’a sabaha karşı başlayan kar yağışı günün ilk ışıklarında da beyaz bir örtü oluşturdu.

Birden bastıran yağışa karşı belediye ekipleri de harekete geçerek, kar küreme araçlarını bölgeye gönderdi. Ekiplerin bölgede yolu açma çalışmaları devam ediyor.

Bolu Dağı’nın TEM ve D-100 geçişlerinde Kar yağışı etkili olurken, Karayolları ekiplerinin kar küreme ve tuzlama çalışması sonucu ulaşımda aksama yaşanmadı.

Eskişehir’de hava sıcaklıklarının düşmesiyle kent merkezinin yüksek kesimleri karla kaplandı.

Araçlar, parklardaki oyun alanları, yeni çiçek açmış ağaçlar ve bitkiler karla örtüldü. Hava sıcaklığının 1 derece ölçüldüğü kentte yer yer sis de etkisini hissettirdi.

Aralıklarla devam eden yağışın öğleden sonra etkisini yitirmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir