THY’den, Fehime ve Hatice Sultan yalıları açıklaması: 3 yıl içinde açma yükümlülüğü ortadan kalktı

Posted by

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu’nun Fehime Sultan ve Hatice Sultan Yalıları hakkında yaptığı açıklamalar gündem oldu. Türk Hava Yolları (THY) Basın Müşavirliği’nden bahisle ilgili açıklama geldi.

İmamoğlu, 2009 yılından beri İBB ile yapılan kontrat çerçevesinde THY, DO&CO İkram Hizmetleri A.Ş’nin kiracısı olduğu Hatice ve Fehime Sultan yalıları ile ilgili, “Halkın malı olan yalılar, kim oldukları, ne oldukları, hangi aile mensubu oldukları belirli olmayan bireylere peşkeş çekiliyor” demişti.

THY, DO&CO İkram Hizmetleri A.Ş’nin yalıların 2009 yılından bu yana kiracısı olduğu belirtilen açıklamada, “Şirketimizin iki ana ortağı: bayrak taşıyıcı havayolu şirketimiz THY (%50) ve ​DOCO İstanbul Catering Restaurant Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş’dir (%49,997). Dünyanın en geniş uçuş ağına sahip olan havayolu şirketimiz THY başta olmak üzere havayolu firmalarına ikram hizmetleri sunmaktadır” sözlerine yer verildi.

‘OTOPARKI İBB İSTEDİ’

İmamoğlu’nun, “3 yıl içinde restore edilecekti, 13 yıldır bitirilemedi” tezine da karşılık verilen açıklamada şunlar belirtildi:

“2009 yılındaki kira mukavelesine nazaran, yanmış ve yer yer yıkılmış vaziyetteki tarihi yalıların onarımının 3 yıl içinde bitirilmesi ve işletmeye açılması gerektiği doğrudur. Lakin, otel olarak turizme kazandırılacak tarihi yalıların muhtaçlığını karşılayacak otopark kapasitesi bulunmadığı için yalıların altına, deniz düzeyinin de altında ve İstanbul Boğazı’nın çabucak yanında bir yer altı otoparkı yapılması İBB tarafından talep edilmiş, böylesine güç ve maliyetli bir iş, mülk sahibi kamu otoritesi tarafından şirketimize yüklenmiş, 25 yıllık kira müddetinin 31 yıla çıkartılması karşılığında şirketimiz bu büyük yükün de altına girmiştir. Münasebetiyle, 3 yıl içinde hizmete açma yükümlülüğü ortadan kalkmıştır.”

Yalıların ihya ve inşa çalışmalarının beklenenden uzun sürmesinin münasebeti olarak, “Her şeyden evvel, projede bulunmayan ve altından lakin kamunun kalkabileceği bir yatırım maliyeti olan deniz düzeyinin 5 kat altında bir yer altı otoparkı yapılması İBB tarafından istenmiş, bu yatırım şirketimize yüklenmiş, kültürel mirası ihya etmek ve Boğaz’a bir paha katmak anlayışıyla şirketimiz bu yükün altına girmiştir. Bulunan tarihi eser ve temel kalıntıları, Kültür Varlıklarını Muhafaza Bölge Konseyi’ne bildirilmiş, kurumun karar ve talimatları beklenmiş, projede bulunmayan seyis meskeni, hamam üzere müştemilat yapıları da ihya edilerek asıllarına uygun olarak yine inşa edilmiştir. Şirketimizin hizmet verdiği havacılık bölümünü direkt etkileyen bir grup müessif ve menfur hadiseler (Sultanahmet saldırısı, İstiklal caddesi saldırısı, Ankara’daki ataklar, Beşiktaş stadyum saldırısı, Paris ve Brüksel akınları, Atatürk Havalimanı saldırısı ve en son hain darbe girişimi) vakit zaman ihya ve inşa çalışmalarını da yavaşlatmış, son olarak sokağa çıkma yasaklarının dahi uygulandığı Covid-19 salgını tüm faaliyetin uzunca bir müddet mecburen durmasına sebep olmuştur. Tüm bunlara karşın, kira bedelleri mülk sahibi İBB’ye aksatılmadan ve sistemli olarak ödenmiş, her hangi bir ihtilaf çıkmamıştır” denildi.

Kira bedellerinin 13 yıldır ödenmeye devam edildiği aktarılan açıklamada, “Kamu ziyanı ile ne kastedildiğini anlamak mümkün değildir. Kira bedellerinin yanı sıra, kamuya ilişkin tarihi yapıtların ihyası ve deniz düzeyinin altına otopark inşası için şirketimizce 13 yılda 130 milyon ABD dolarına yakın bir yatırım yapılmıştır. Aslında kamusal bir kazanım olan bu yatırımdan kamu ziyanı diye bahsetmek hayret vericidir” tabirlerine yer verildi.

Açıklamada, THY ile İBB ortasındaki kontratın mahkeme kararıyla feshedilmediği THY aleyhine açılan bir fesih ve tahliye davasının olmadığı söylendi.

Açıklamada, “İBB yetkilileri ve zabıtasının, ortada kira kontratının feshi tarafında bir belediye meclisi kararı ve yalıların tahliyesi istikametinde rastgele bir mahkeme kararı olmaksızın, İmamoğlu’nun talimatıyla hukuksuz ve yöntemsiz halde şantiye basma teşebbüslerinde bulunmuş, ayrıyeten cürüm teşkil eden bu çeşit teşebbüslerin önlenmesi için şirket tarafından mahkemelerden alınan ihtiyati önlem kararları doğrultusunda yetkili kamu kurumlarına müracaat edildiği, yetkili kamu kurumlarının da bu cins fiili müdahale ve mütecaviz aksiyonlara müsaade edilmemesi için gerekli önlemleri almıştır. Kamu kurumlarının karşı karşıya gelmesi değil, Sayın İBB Başkanı’nın kanuna ve kamu tertibine karşı gelmesi kelam konusudur” görüşüne yer verildi.

‘3 SORUNUN YANITINI BEKLİYORUZ’

Açıklamanın sonunda THY’nin de İBB idaresinden karşılık beklediği sorular olduğu belirtilerek şu sorular soruldu:

“-Sayın İBB Lideri açıklamasında yalılarla ilgili bir değerleme yaptırdıklarını ve 7 milyar TL değerleme sonucu aldıklarını söz etmiştir. İBB, 2040 yılına kadar kiracısı olan yalılar için bu değerleme çalışmasını hangi emelle yaptırmıştır? Hangi yabancı yatırımcılarla görüşmüştür?

-İBB, yalıları satmak için mevzuat gereği ilgili bakanlıktan müsaade almak zorundadır. İBB, yalıları satmak için Etraf ve Şehircilik Bakanlığına ya da Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bir müracaatta bulunmuş mudur?

-Yarısı devlete ve yarısı borsa yatırımcısı halka ilişkin olan THY’nin bir iştiraki olan şirketimiz 13 yıl emek vermiş ve 130 milyon ABD dolarına yakın maliyetine katlanmış ve nihayet 2023 yılında gelir getirici faaliyetlerine başlayacakken bu emek ve yatırıma el koyup yabancı şirketlere tahsis etmek 17 milyon İstanbullunun hakkını korumak mıdır?” (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.