Süveyş Kanalı’nda tanker karaya oturdu, trafik durdu

Posted by

Dünyanın en kıymetli su yollarından Mısır’daki Süveyş Kanalı’nda bir petrol tankerinin karaya oturması nedeniyle kanaldaki gemi trafiği akışının kısa mühlet durduğu bildirildi.

Mısır medyasında çıkan haberlere nazaran, bir petrol tankeri Süveyş Kanalı’nın güney girişi yakınında karaya oturdu. Bu nedenle kanaldaki gemi trafiği büsbütün dururken, tankeri kurtarma çalışmaları başlatıldı.

Süveyş Kanalı Kurumu Sözcüsü George Safvet, Mısır’ın özel televizyon kanalı Extra News’e hususla ilgili açıklamalarda bulundu. Mahallî saatle 19.15’te (17.15 GMT), Portekiz’den gelen ve Suudi Arabistan’ın Yenbu Limanı’na giden gemilerden birinin Süveyş Kanalı’ndan geçerken yönlendirme sistemlerinde teknik bir sorun çıkması sonucu yavaşça karaya oturduğunu ve kanalın güney kesitinde deniz trafiğinin durduğunu söyledi.

Sözcü Safvet, olay üzerine acil durumlar için kanalda bulunan römorkörlerle müdahale edilerek tankerin muvaffakiyetle yüzdürüldüğünü ve deniz trafiğinin tekrar olağana döndüğünü belirtti.

Gemi geçişine 17 Kasım 1869’da açılan kanalın imali 10 yıl sürdü. Kanalın imalinde 1 milyondan fazla Mısırlı çalıştı. Akdeniz ve Kızıldeniz’i birbirine bağlayan 193 kilometre uzunluğundaki kanal, 220 metre genişlik ve 24 metre derinliğe sahip. (AA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.