Son Dakika: Minimum fiyat artırımı belirli oldu

Posted by

İşçi, patron ve hükümet temsilcilerinden oluşan Minimum Fiyat Tespit Komitesi, 2022’de geçerli olacak taban fiyatı belirleme çalışmaları kapsamında son toplantısını yaptı.

Toplantı sonrası AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kameraların karşısına geçti.

Erdoğan’ın açıklamasına nazaran, 1 Temmuz 2022’den itibaren geçerli olacak taban fiyat net 5 bin 500 TL oldu.

Erdoğan’ın açıklamasından öne çıkan satır başları:

Aziz milletim, minimum fiyat komitemizin değerli üyeleri, sizleri muhabbetle selamlıyorum. Bilindiği üzere Türkiye bir müddettir maruz kaldığı ekonomik tuzaklara karşı yeni bir programı uygulamaktadır. Muvaffakiyetle yürütürken evvel salgın akabinde savaşın bozduğu istikrarlar sebebiyle yeni durumla karşı karşıya geldik. Kurdaki ve enflasyondaki yükselişle yaşadık. Enflasyon yalnızca ülkemizin değil, tüm dünyanın en öncelikli sıkıntısıdır. Ekonomik işleyişe ve insanların hayatlarına olan tesiri birebirdir. Bu anlayışla her gelişmeyi takip ederken, asıl dikkatimizi ve önceliğimizi kendi vatandaşlarımızın meselelerinin tahliline verdik, veriyoruz. 

Vatandaşlarımızın günlük hayatlarında enflasyon sebebiyle yaşadığı külfetleri asla görmezden gelmedik. Çalışanlar başta olmak üzere her bir insanımızın refah kaybını telafi edecek pek çok önlemi aldık, almaya devam ediyoruz. İstihdamın 30.5 milyona yaklaşması bu uğraşlarımızın eseridir. 

Yıl başında hem taban fiyatta hem memur ve emekli maaşlarında önemli artışlar yapmıştık. İşçilerimizin fiyatlarında yüzde 50 üzere tarihi artışı gerçekleştirmiştik. Artışın tamamını patronun üstüne de yıkmadık. Aralık ve ocak aylarının enflasyonda yol açtığı kamburun artışların yetersiz kalmasına sebep olduğunu tespit ettik. Kamu çalışanları ve tüm emekli maaşlarına yüzde 40’ın üzerinde bir enflasyon farkı esasen yapılacak. 

YENİ TABAN FİYAT NET 5500 LİRA

Bakanlığımız talimatımızla kurulu topladı. Bakanlığımızın görüş ve anlayış birliği içinde yürüttüğü çalışmada yeni sayı belirledik. Taban fiyata temmuzdan geçerli yüzde 30 oranında bir orta artış yapıyoruz. Buna nazaran yeni taban fiyat net 5500 lira olacaktır. Devletimiz patronlara de 100 lira takviye verecektir. 

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim’in açıklamaları: 

Asgari fiyat kurulu bugüne kadar yıllık olarak toplantılarını gerçekleştiriyordu, enflasyon tesiri, iktisattaki dalgalanmalar, ek müdahaleye muhtaçlık olduğu konusunda görüş bildirdiniz. Komitemiz çalışmalarını yaptı. Biz, sizin sık sık altını çizdiğiniz, çalışanlarımızı minimum fiyata karşı koruyacağız. Bu misyonu de bize verdiniz. Taban fiyatın vergi dışı bırakılması bugün de yansıyacaktır. Kamu çalışanları da 300-350 lira civarı buradan gelir elde edeceklerdir. 

TİSK İdare Konseyi Lideri Özgür Burak Akkol’un açıklamaları:

Bugün çok değerli bir kararın paylaşımı için bir ortadayız. Biz bugün TİSK olarak ülkemiz için yararlı her kararın ardında durduk. Aralık sonunda hoş bir sayı belirlendi. Cumhurbaşkanımızın iştirakiyle açıklandı. 2022 minimum fiyatı olarak tespit edildi fakat konjonktürde bu seneye özel, yıl sonunu beklemeden güncelleme için toplandık. Sayı konusunda farklı görüşler olabilir lakin imkanlarımızı zorlayarak bir dengeyi bulmaya uğraş ettik. Belirlenen sayının üzerine çıkma imkanı olanlara da adım atma davetinde bulunuyorum. Yıl sonunu beklemeden üçlü saç ayağı burada bir ortaya geldi. Üçlü mutabakatla minimum fiyat güncelleniyor. 

Türk İş Lideri Ergün Atalay’ın açıklamaları:

15 gün önce ziyarette çalışanlarla ilgili taleplerimizi ilettik. Sağ olun kurulu topladınız. Münasebetlerimizi sayın bakanımız biliyor. İnşallah toplumu mennun edecek bir sayı olur da toplum rahat eder.

AYRINTILAR GELİYOR… 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.