Son Dakika: Kabine Toplantısı Beştepe’de başladı!

Posted by

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de toplandı. Kabine Toplantısı kapsamında dar gelirli vatandaşların elini rahatlatacak tedbirler hükümetin gündeminde olacak.

Söz konusu adımlar kapsamında hem borçların silinmesi hem de TOKİ eliyle vatandaşın kira öder üzere ucuza mesken alabileceği formüller pahalandırılacak.

MİLYARLARCA BORÇ SİLİNECEK

Dar gelirliye ekonomik takviye sağlayacak ataklar uzun müddettir Hükümetin gündeminde. Yeni yasama yılının açılması ile de icralık, hacizlik olmuş kimi borçların silinmesine dair yasal bir düzenleme gerçekleşecek.

HANGİ BORÇLAR SİLİNECEK?

Yapılacak çalışma kapsamında elektrik, doğal gaz, su üzere mukaveleden kaynaklı borçların silinmesi planlanıyor.

Önümüzdeki süreçte gelecek yasa teklifi ile birlikte 2 bin TL’ye kadar olan borçların silinmesi gündemde. Yalnızca bu kalemler değil varlık idare şirketlerine olan 2 bin 500 TL altındaki borçların da silinmesi Hükümetin gündeminde olacak Kabine Toplantısında. İktisat alanında dar gelirliye yönelik adımlar olacak.

HANGİ TARİHLER ORTASINDAKİ BORÇLAR İÇİN GEÇERLİ?

Yürürlük tarihine ait de bir takvim masada. 15 Ağustos ve öncesine ait borçların silinmesi çalışma kapsamında. Planlanan yol haritasında bu tarih dikkat çekerken düzenlemenin toplamda 6 milyon kişiyi kapsaması bekleniyor.

TOPLAMDA 30 MİLYARLIK BORÇ SİLİNECEK

Silinecek toplam borç ölçüsünün da 30 milyar TL’yi bulacağı öngörülüyor.

MECLİSE NE VAKİT GELECEK?

Yasama yılının açılması ile birlikte TBMM gündemine gelmesi ve oylanması bekleniyor.

Farklı birçok hususun da ele alınması beklenen Kabine toplantısına ele alınacak başka başlıklar da şöyle;

TARİHİ KONUT KAMPANYASI İÇİN GERİ SAYIM

13 Eylül’de Lider Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsen açıklayacağı ucuz toplumsal konut projesiyle ilgili de son durumun değerlendirileceği Kabine Toplantısında açıklama öncesi planlar masaya yatırılacak.

Bu kapsamda yeni yapılacak ucuz konutlar, dönüştürülecek konutlar, müracaat şartları ve kontenjanlarla ilgili belirlenen kriterler Lider Erdoğan’a sunulacak.

TOKİ eliyle yürütülecek olan ucuz mesken kampanyasının ayrıntıları 13 Eylül’de kamuoyu ile paylaşılacak.

TERÖRLE MÜCADELE

Başkan Erdoğan liderliğindeki Kabine Toplantısının rutin gündemlerinden biri de terörle uğraş olacak.

YUNANİSTAN’IN TAHRİKLERİ

Bakanlar Konseyi’nde görüşülecek unsurlardan biri de Yunanistan’ın hem Ege ve Akdeniz’deki tahrikleri hem de memleketler arası arenadaki lobi faaliyetlerine karşı atılacak adımlar olacak.

EKONOMİ ATILACAK ÖTEKİ ADIMLAR

Tüm bu gelişmeler dışında Kabine gündeminde iktisadın farklı alanlarında atılan ve atılacak adımlar da pahalandırılacak. Tarım Kredi Kooperatif Marketleri aracılığı ile sağlanan ucuz besin erişiminde gelinen son durum, Merkez Bankası’nın aldığı ve alacağı kararların değerlendirmesi, fahiş fiyat artışlarıyla çabada önlemlerin kıymetlendirilmesi de Kabine Toplantısında ele alınacak.

Kabine toplantısının akabinde ağır diplomasi trafiği olan Lider Recep Tayyip Erdoğan’ın programı elvermesi durumunda alınan kararlarla ilgili açıklama yapması bekleniyor.

KAYNAK: HABER7

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.