SES Eş Genel Lideri Selma Atabey tutuklandı

Posted by

SES Eş Genel Lideri Selma Atabey, sendika hakkında devam eden davanın duruşmasında çıkan karar sonrası tutuklandı.

Sağlık ve Toplumsal Hizmet İşçileri Sendikası (SES) Eş Genel Lideri Selma Atabey’in de ortalarında bulunduğu ve evvelki periyot Eş Genel Lideri Gönül Erden’in tutuklu bulunduğu 8 SES yöneticisinin “örgüte üye olmak”, “örgütü yönetmek” ve “örgüt propagandası yapmak” argümanıyla yargılandıkları davanın 2’nci duruşması Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya Avrupa Kamu Hizmeti Sendikaları Federasyonu’ndan (EPSU) bir küme temsilcinin yanı sıra, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, HDP Ankara Vilayet Örgütü yöneticileri, Kamu İşçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) eş genel lider ve temsilcileri ile KESK’e bağlı sendika temsilcilerinin yanı sıra demokratik kitle örgütleri ile çok sayıda kişi katıldı. Yargılanan kimi sendika yöneticilerinin mazeretli olduğu duruşmaya çok sayıda avukat katıldı.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına nazaran, belge şahitlerinin dinlenmesi beklenen duruşmada, şahitler getirilmezken, yargılanan sendikacılar ile avukatları beyanlarda bulundu. Beyanların akabinde orta karar kuran mahkeme, tutuklu yargılanan Gönül Erden’in tutukluluk halinin devamı ile SES Eş Genel Lideri Selma Atabey’in tutuklanmasına karar verdi. Tutuksuz yargılanan sendika yöneticilerinin isimli denetim önlemlerinin devamına karar veren mahkeme bir sonraki duruşmayı 3 Ekim’e erteledi.

Duruşma sonrası kararı protesto eden kitle, adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirmek istedi. Polisin müdahalesine maruz kalan kitle, polis müdahalesi ve yargı kararını “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganı ve alkışlarla protesto etti.

‘MÜCADELEDEN BİR ADIM GERİ ATMAYACAĞIZ’

Mazeretli olduğu için duruşmaya katılamayan Atabey, hakkında verilen tutuklama kararı üzerine tutuklandı.

Duruşma sonrası Twitter üzerinden açıklama yapan SES Genel Merkezi, “Her periyot doğruları söylemekten imtina etmeyen sendikamız ve yöneticilerinin hukuksuz bir yargı süreci ve temelsiz argümanlar ile yıpratılmak istenmesine karşı uğraştan bir adım geri atmayacağız!” vurgusu yaptı.

NE OLMUŞTU?

25 Mayıs 2021 tarihinde ortalarında Eş Genel Lideri Selma Atabey ve evvelki periyot Eş Genel Lideri Gönül Erden’in de bulunduğu SES yöneticileri Fikret Çalağan, Belkıs Yurtsever, Rona Temelli, Bedriye Yorgun, Erdal Turan ve Ramazan Taş Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında konutlarına yapılan baskınla gözaltına alınmıştı. 8 gün gözaltında tutulan SES üye ve yöneticileri 1 Haziran’da çıkarıldıkları mahkemece isimli denetim önlemiyle özgür bırakılmıştı. Akabinde tekrar gözaltına alınan SES evvelki devir Eş Genel Lideri Gönül Erden 22 Eylül’de tutuklanarak Sincan Bayan Kapalı Cezaevi’ne gönderilmişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Altun tarafından yürütülen soruşturmanın tamamlanmasıyla 8 SES üyesine yönelik 305 sayfadan oluşan iddianame Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesine sunuldu. İddianamenin mahkemece kabul edilmesiyle 6 Nisan’da davanın birinci duruşması görüldü.

SES’li yöneticilerin yargılandığı SES davasının iddianamesi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş genel liderlerinin da ortalarında bulunduğu 21’i tutuklu 108 kişinin yargılandığı Kobanê Davası’nın iddianamesini hazırlayan soruşturma savcısı Ahmet Altun tarafından hazırlandı. 305 sayfadan oluşan iddianame, “örgüte üye olmak”, “örgüt yöneticisi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” savıyla hazırlandı. Tekrar iddianamenin Kobanê Davası’nın açık şahidi Kerem Gökalp ve saklı şahidi Ulaş’ın beyanları üzerine kurulması dikkat çekti. Dava, Sincan Cezaevi Yerleşkesi duruşma salonunda görülen Kobanê Davası’nı yürüten Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin Ankara Adliyesi’ndeki heyeti tarafından görülüyor. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.