Rusya, 8 Yunan diplomatı “istenmeyen kişi” ilan etti

Posted by

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Yunanistan’ın Moskova Büyükelçiliği’nde vazifeli 8 diplomatın “istenmeyen kişi” ilan edildiği bildirildi. Yunanistan’ın Moskova Büyükelçisi Ekaterini Nassika’nın Bakanlığa çağrıldığı kaydedilen açıklamada, Yunan Büyükelçi’ye Rusya’daki 8 Yunan diplomatın misilleme olarak “istenmeyen kişi” ilan edildiğinin aktarıldığı belirtildi. Açıklamada, bu diplomatların 8 gün içinde ülkeyi terk etmelerinin istendiği ve buna dair nota verildiği tabir edildi.

Ukrayna’ya silah ve askeri teçhizat tedariki, Yunanistan’daki bir küme Rus diplomatın “istenmeyen kişi” ilan edilmesi ve Yunan makamlarının Rusya’ya yönelik çatışmacı siyasetinin “güçlü bir biçimde protesto edildiği” bildirilen açıklamada, Yunan makamlarının başlattığı dostça olmayan aksiyonların direkt sonuçlarından doğacak tüm sorumlulukların sadece Atina’ya ilişkin olduğu vurgulandı. Açıklamada, Yunanistan’ın Rusya tersi siyasetinin devam etmesi durumunda cevap verme hakkının gizli tutulduğu belirtildi.

Rusya’daki Yunan konsoloslukları, bugünden itibaren Rus vatandaşlarının vize müracaatlarının kabulünü askıya aldı. Yunanistan, nisan ayında ülkedeki 12 Rus diplomatı “istenmeyen kişi” ilan etmişti. Yunan makamları, hava alanında Rus uçaklarına yönelik uçuş yasağını 22 Eylül’e kadar uzatmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.