Putin’in özel temsilcisi: Türk ordusuyla savaşmayı planlamıyoruz

Posted by

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Türkiye’nin Suriye’ye düzenleyeceği mümkün bir harekatta, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türkiye takviyeli kümelerle savaşmayı planlamadıklarını belirtti.

Sputnik Türkiye’de yer alan habere nazaran Lavrentyev, Kazakistan’ın başşehri Nursultan’daki Astana görüşmelerinin 18. çeşidi sonrası Türkiye’nin Suriye’ye yönelik mümkün askeri harekatıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

“Rusya, Türk ordusu ve Ankara’nın kanatları altında bulunan Suriye Ulusal Ordusu (eski ismiyle Özgür Suriye Ordusu) ile savaşmayı planlamıyor” diyen Lavrentyev, “Orada muharip birliklerimiz bulunmuyor. Bizim karşılığımız, Türkleri bu adımın emele uygun olmadığına ikna etmek olacak. Türkiye bir bölgeyi ele geçirebilir fakat bunun mevcut durumun geleceği için nasıl sonuçları olacağını kestirmek zor” sözlerini kullandı.

‘GÜVENLİK SORUNU, HUDUT BÖLGELERİ HÜKÜMETE GEÇERSE ÇÖZÜLEBİLİR’

Türkiye’nin güvenlik probleminin hudut bölgelerinin denetiminin Suriye hükümetine geçmesiyle çözülebileceğini söyleyen Lavrentyev, “Askeri operasyon düzenlemek şu an var olan sıkıntıların hepsini çözmeyecek, her şeyden evvel Türkiye’nin ulusal güvenlik sıkıntısını büsbütün çözmeyecek. Türkiye’nin ulusal güvenlik sorunu, yalnızca Suriye hükümet güçlerinin sonun denetimini büsbütün ele geçirmesiyle çözülebilir” dedi.

Türkiye’ye harekattan vazgeçme daveti yaptıklarını ve yapmayı sürdürdüklerini belirten Lavrentyev, “Olası harekatın silahlı çatışma da dahil bölgedeki durumun tırmanmasına yol açabileceğini Türk meslektaşlarımıza ilettik. Bu, Suriye’nin kuzeydoğusundaki kelamda özerk idarenin ayrılıkçı eğilimlerini de tetikleyebilir ki bu durum, Türkiye, Rusya, Irak ve İran’ın ilgi duymayacağı bir şeydir” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.