Mesai saatleri 6 saate iniyor! Çalışma Bakanı açıkladı!

Mesai saatleri iş yaşamında her zaman tartışma konusu olmuştur. Özellikle de ülkemizdeki yüksek mesai saatlerinin varlığı çalışanları zorluyor. Bu durumu gündeme getiren son isim ise konunun birinci dereceden muhatabı konumunda olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin oldu. 8 saat mesaiyi eleştirmemiz lazım ifadesini kullanan Bilgin, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Mesai saatleri 6 saate iniyor! Çalışma Bakanı açıkladı!

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı’nda gündeme dair açıklamalar yapan Bilgin, çalışma saatlerinin yeniden düzenlenmesine yönelik de önemli mesajlar verdi. 8 saatlik çalışma süresinin uzun olduğuna vurgu yapan Bakan, “Bu 8 saat talebinin olduğu dönem hepimizin bildiği gibi sanayi çağının başladığı dönemdi. Herhalde araya giren bu teknolojik değişimle, bu teknolojik devrimle işçilerin, emekçilerin, hizmet sektöründe çalışan emekçilerin ürettikleri değer, ürettikleri ürün, ürettikleri hizmet katlanarak artmıştır.” dedi. Vedat Bilgin’in sözlerinin devamı ise şu şekilde oldu:

“Bunun için artık günümüzde tartışılması gereken, bu 1 Mayıslarda tartışılması gereken ilk şey çalışma sürelerinin halen sanayi çağının başlangıcında talep edilen 8 saat civarında kalması olabilir mi? Elbette açıkça olamaz.”

“Dolayısıyla biz Türkler de çalışma hayatımızı modernize ederek çalışma sürelerinin yeniden daha insani şartlarda, emeğin verimliliğini birim verimliliğindeki artışı dikkate alarak yeniden düzenlemek durumundayız.”

Bu ifadeler çalışanları heyecanlandırırken, ilerleyen zamanlarda konuya yönelik çalışmaların yapılabileceği yorumlarında bulunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir