Meral Akşener’in gerçekleştirdiği ‘Gençlik Buluşmaları’nın kamera gerisi: ‘Mucizemiz Cumhuriyettir’

Posted by

İYİ Parti Gençlik Siyasetleri Koordinatörü Orhun Ertürkmen, Genel Lider Meral Akşener’in “Gençlik Buluşmaları”nın kamera ardını Cumhuriyet’e anlattı.

Ertürkmen, Genel Lider Meral Akşener’in Gençlik Siyasetleri Başkanlığı’nı kendi üzerine aldığını anımsatarak bunun nedenini, “Genel Liderimiz, münasebet olarak şunları söylemişti: ‘81 vilayetteki esnaf ziyaretlerimizi tamamladık, ikinci tipine başladık. Ziyaretlerimizde gençlerle çok fazla karşılaşamadığımızı gördük. Zira gençler ya okullarında ya işsiz olarak evlerindeydiler. Birinci motivasyon gençlerin sorunlarının ve kaygılarının gündeme getirimesiydi’” dedi. Akşener’in çabucak her toplantıda kendisinden “Gençlikten Sorumlu Genel Lider Yardımcısıyım” diye kelam ettiğini lisana getiren Ertürkmen, “Parti idaresinde gençler kelam sahibi. Genel liderimiz sıkıntıları şahsen yeniden gençlerden öğreniyor” sözlerini kullandı.

Ertürkmen, “Gençler İçin Gençlerle Beraber” projesiyle ilgili olarak şunları söyledi:

“Program kapsamında 15-20 ortasında değişen sayılarda belli kümelerden gençler Akşener ile bir ortaya geliyor. İki ay üzere kısa bir müddette dokuzuncu kere onlarla bir ortaya gelerek birinci ağızdan problemlerini, isteklerini dinledik.”

“Y nesli şu anda evlenmeyi düşünüyor. Almış başını gitmiş masraflarla asla başa çıkamayacak durumdalar. KYK mağdurlarıyla buluştuk. Birisi anlatıyor: ‘Kredi çektim 15 bin TL, 30 bin TL geri ödemesi… Evleneceğim de tıpkı vakitte. Bizim hanımın da borcu varmış, borç ikiye katlandı, biz bunun içinden nasıl çıkacağımızı şaşırdık. Evlenme kararı alırken borçlu olduğunu bilmiyordum.’ Bunu gülerek anlatıyor. Hiçbir şeyle eğlenemedikleri için kaygılarıyla eğlenme noktasına gelmişler.”

“İMKÂN TANIYAMADIK”

Akşener’in toplantılarda en değerli vurgusunun Cumhuriyet olduğuna da işaret eden Ertürkmen, şunları anlattı:

“Genel Liderimiz öğretmenlik de yaptığı için gençlerle çok uygun irtibat kuruyor. ‘Ben, devlet parasız yatılı okuyan, öğretmen okulunda okuyan, bir gençtim. Biz nitekim düzgün bir eğitim aldık. Köyden çıkıp, eğitim almış, doktora yapmış bir akademisyenim. Türkiye’nin birinci bayan içişleri bakanı, bugün de Türkiye’nin üye sayısında üçüncü olan partisinin genel lideri olarak karşınızda oturuyorum. Bana bu bahtı, eğitimde fırsat eşitliğini sağlayan mucizenin ismi cumhuriyettir. Gençler, biz size bunu sağlayamadık özür dileriz’ diyor. Gençler samimiyeti ve içtenliği karşısında ‘Özür dilemesi gereken siz değilsiniz’ diyebiliyorlar.” ? ANKARA

“İSTEKLERİN ALTINDA ÜMİTSİZLİK VAR”

Ertürkmen, gençler ortasındaki en kıymetli problemlerden birinin yurtdışına gitmek olduğunu kaydetti. Ertürmen, şunları söyledi:

“Gençler, öteki çıkış yolları kalmadığı için yurtdışına gitmeye yöneliyorlar. Birçok tıp fakültesi öğrencisi programlarımıza katıldı ve hepsi Almanca kursuna gidiyordu. Mühendisler her gün yurtdışından iş aradıklarını söylüyorlar. Aradıkları işler de mühendislik ya da doktorluk değil, çoğunlukla garsonluk yahut diğer bir şey. Bunun altında yalnızca iktisat de yok. İktisat çok kıymetli fakat ümitsizlik, kıymetsiz hissetmek var.”

“AĞLADIĞIMIZ VAKİTLER OLUYOR”

Programların yuvarlak bir oturma nizamında, eşit bir hiyerarşide yapıldığına dikkat çeken Ertürkmen, böylelikle herkesin eşit kelam hakkına sahip olduğunu tabir etti. Toplantıların bir tıp “terapi toplantısı” üzere geçtiğini de söyleyen Ertürkmen, “Problemi olmayan gençlerle şimdi karşılaşmadık. Bir dokunduğumuzda uzun mühlet takılmadan anlatabiliyorlar. Üzücü, derinden etkileyen anlar oluyor. Yayını durduruyoruz, herkes gözyaşlarını siliyor. Konuşan ağlıyor, dinleyenlerin gözleri doluyor. Akşener duygulanıyor, gözleri doluyor ve diyor ki: ‘Rahatla kızım, ağla.’ Çok kez ‘bu kadar da olmaz ki’ diyor. Ellerini dizlerine vurduğu anlar oluyor” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.