Malta’da Pelin Kaya için adalet yürüyüşü

Arkadaşlarıyla 30’uncu yaş gününü kutladıktan sonra kaldırımda yürürken bir otomobilin çarpması sonucunda hayatını kaybetti.

Pelin Kaya için bugün adalet yürüyüşü gerçekleştirilecek. Kaya’nın sevenleri ve Malta halkına yürüyüşe katılım çağrısı yapıldı.

Malta Valetta Parlamento binası önünde saat 19.00’da başlayacak yürüyüş, St. Elmo’da sona erecek.

“ÜST MAHKEMEDE YARGILANSIN”

Pelin Kaya’yı otomobiliyle ezerek öldüren sürücü Jeremie Camilleri 12 yıl kadar hapis istemiyle tutuklu yargılanıyor. 4 ayda 10 defa hakim karşısına çıkan Camilleri’nin hiç tanımadığı birine karşı kasten ve vahşice gerçekleştirdiği kazanın yargılamasının, 25 yıla kadar ceza alma ihtimalinin bulunduğu üst mahkemede görülmesini isteniyor. Yürüyüşün amacının bu davaya dikkat çekmek olduğu kaydedildi.

OLAY

Olay, Malta’nın Gzira kentinde Testeferrata Caddesi’nde 18 Ocak 2023 tarihinde saat 01.00 sularında meydana geldi. Olay günü alkollü olan Jeremie Camilleri’nin kullandığı araç, doğum gününü kutlamaya giden ve kaldırımda yürüyen hiç tanımadığı Pelin Kaya’ya iddiaya göre kasten çarptı. Otomobil bir fast food restoranının duvarına çarparak durabildi. Görgü tanıkları, Pelin Kaya’yı ezen araç sürücüsünün yerden aldığı taşları da Kaya’ya fırlattığını ve yardım etmek isteyenlere engel olduğunu aktardı.

Malta polisi, saldırgan tavırlar sergileyen araç sürücüsü Camilleri’yi elektro şok tabancasıyla müdahale ederek gözaltına aldı. Mahkeme, Pelin Kaya’nın yakınlarının ve Türkiye’nin Valetta Büyükelçiliği yetkililerinin de hazır bulunduğu ilk duruşmada, 33 yaşındaki Camillieri’nin “Kasten öldürme” suçlamasıyla tutuklu yargılanmasına karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir