Maliyeti 120 TL olan et için üreticiye 90 TL veren ESK, fiyatı da düşüremedi

Posted by

Türkiye’de hem et hem de süt hayvanlığı büyük bir krizden geçiyor. Et fiyatlarının yükselmesi üzerine piyasayı düzenlemek için harekete geçen Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) kuzu etinde yüzde 25’e varan indirim kampanyası, beklenen etkiyi yapmazken üreticiye ortalama 2 TL’lik alım fiyatı artırımı da üreticiyi kızdırdı. 

PİRZOLA 227 TL

Et fiyatları bir müddettir büyük bir süratle yükseliyor. Bu yükselişte üreticinin yaşadığı maliyet artışları tesirli. ESK ise bu artışlara karşı piyasayı regüle etme amacıyla kendi mağazalarında satılan koyun, kuzu, toklu etinde yüzde 25’e varan indirim yapacağını açıkladı. ESK’nin indirimli kuzu koyun eti kampanyasına nazaran, gövde kuzu 129.75 liradan 98 liraya, kuzu pirzola 181.50 liradan 137 liraya, kuzu gerdan 114.50 liradan 86 liraya indirildi. 

Bu indirim yalnızca ESK mağazalarında kalırken marketlerden bu fiyata kuzu eti alabilmek mümkün olmadı. Marketlerde dün kuzu kuşbaşının kilosu 156 lira, kuzu yemeklik kuşbaşının kilosu 140 lira, kuzu gerdanın fiyatı 88.75 lira, kuzu pirzolanın fiyatı ise 227.60 liraydı. 

ESK, bu eti üreticilerin getirdiği hayvanların kısmını yaparak tüketiciyle buluşturuyor. Bu nedenle de elindeki et ölçüsünü artırabilmek ve üreticinin gelmesini sağlamak için evvelki gün kesim fiyatlarını artırdığını açıkladı, Kuzu karkas alım fiyatı 2 lira artarak 88 TL/kg’dan 90 TL/kg’a çıkarıldı. 

Piyasada ortalama kuzu kesim fiyatı 90.26 lira. ESK’nin verdiği fiyat ortalama piyasa fiyatının da altında kaldı. Piyasada yapılan yorumlara nazaran üretici kesim için kurumu seçmeyecek. Piyasadan alınan bilgiye nazaran, hayvan yetiştiricileri eti 120 liraya mal ederken ESK 90 lira fiyat veriyor. 

SADECE 18 MAĞAZA

CHP Manisa Milletvekili Vehbi Bakırlıoğlu, kurumun sattığı etin fiyatının düşmesinin çok bir manası olmadığını, ülke genelinde 14 vilayette yalnızca 18 satış mağazası bulunduğunu belirtti. 15 milyonluk İstanbul’da bile yalnızca bir tane ESK mağazası olduğunu lisana getiren Bakırlıoğlu, “Yapılan yalnızca algı yaratmak. Ayrıyeten yurttaşın alım gücü düştü. Et alacak parası da yok” dedi. 

 

BİR KUZU 4 TORBA YEM

Hayvan yetiştiricilerinin eti 120 liraya mal ederken, Et ve Süt Kurumu’nun karkas et olarak kuzuyu 90, tokluyu 82, koyunu ise 70 liradan aldığına işaret eden Bakırlıoğlu, şunları söyledi;

 

“Üretici ziyanda. Fiyatı belirleyen en kıymetli öge kuşkusuz yem fiyatları. Kuzu, koyun yemi fiyatı 400 lirayı geçmiş durumda. Bu şartlarda hayvancılığın sürdürülebilir olması mümkün değil. Yetiştirici bir kuzu kestirdiğinde en fazla dört torba yem alabiliyor. Hayvancılık için verilen desteklemeler de yetersiz. Üç yıldır tıpkı ölçüde takviye veriliyor.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.