Lavrov: Rusya ve Batı ortasına ‘demir perde’ indi

Posted by

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, son açıklamasında Soğuk Savaş periyoduna ilişkin “demir perde” terimini kullandı. AFP’nin haberine Lavrov, “Rusya ve Batı ortasına ‘demir perde’ indi” dedi.

‘AB TÜM İLGİLERİ BİR GECEDE YOK ETTİ’

RT’nin haberine nazaran, Belaruslu mevkidaşı Vladimir Makei’yle Minsk’te görüşmesi sonrası basın toplantısına katılan Lavrov, Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya ile on yıllardır inşa ettiği tüm münasebetleri neredeyse bir gecede yok ettiğini söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı, “Şunu söyleyebilirim ki bundan sonra ne Amerikalılara ne de AB’ye güveneceğiz. Kritik bölümlerde onlara bağımlı kalmamak için gereken her şeyi yapacağız” diye konuştu.

Rusya’nın 2014’te Kırım’ı ilhak ettiği periyottan bu yana Brüksel’le münasebetlere değinen Lavrov, “Yılda iki sefer gerçekleşen tepeler, Rus hükümeti ve Avrupa Komitesi toplantıları, ‘yol haritası’nın oluşturulduğu ortak alanlar, sektörel diyaloglar… Hepsi… O vakitten beri bağlar yok” dedi.

‘DEMİR PERDEYİ BATILILAR DİKİYOR’

Lavrov’un “Rusya ve Batı ortasına ‘demir perde’ indi” kelamlarına Belarus Dışişleri Bakanı Makei ise “Demir perdeyi artık Batılılar kendileri dikiyor” biçiminde karşılık verdi. Makei, sadece siyasi ve ekonomik değil Polonya-Belarus hududu boyunca kurulan bariyerlere atıfta bulunduğunu söyledi.

“Demir perde” tarifi birinci olarak İkinci Dünya Savaşı sonrası devrin İngiltere Başbakanı Winston Churchill tarafından kullanılmıştı. Churchill, 1946 yılında ABD’nin Missouri eyaletinde katıldığı bir toplantıda, Doğu Avrupa’da Kızıl Ordu tarafından kurtarılan topraklarda sosyalist hükümetlerin kurulmasına atıfta bulunarak “kıtaya demir perde indiğini” söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.