Lavrov: Güç ihracatından elde ettiğimiz kâr ambargoya karşın artacak

Posted by

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Batı’nın siyasetlerinin bir sonucu olarak oluşan fiyat düzeyi göz önüne alındığında bir kayıp yaşamadık. Bilakis, bu yıl güç ihracatından elde ettiğimiz kârı artıracağız” dedi.

Reuters’ın aktardığı habere nazaran Bosna Sırp Televizyonu’na konuşan Lavrov, “Batı’nın siyasetleri sonucu oluşan yeni fiyatlar nedeniyle bütçemizde hiç kayıp yaşamadık. Tersine bu yıl güç kaynaklarımızın ihracatından elde ettiğimiz kârda kıymetli bir artış bekliyoruz” dedi.

Avrupa Birliği’nin (AB) petrol ambargosu ile ilgili de konuşan Lavrov, “Petrol, genel olarak siyasete husus değil. Aslında satışları artırdığımız alternatif pazarlarımız var” dedi.

AB AMBARGO KOYMUŞTU

AB, evvelki hafta Rusya’nın ham petrol ithalatına konulacaak ambargo üzerinde anlaştı. Bu, bloğun Ukrayna işgali nedeniyle Moskova’ya yönelik şimdiye kadarki en sert yaptırımı oldu.

Yasak, Rusya’nın 27 ülkeden oluşan bloğa yaptığı ham petrol ithalatının yüzde 90’ını yıl sonuna kadar durdurmayı amaçlıyor.

RUSYA’NIN GELİRİ YÜZDE 20 ARTABİLİR

Bu yılın başından itibaren yaklaşık yüzde 50 oranında artan ham petrolün varil fiyatı 120 dolarlık düzeyiyle son 13 yılın en yükseğinde bulunuyor.

Birebir formda doğalgazın fiyatı da süratle artarken Bloomberg’in hesabına nazaran Rusya’nın 2021’de doğalgaz ve petrol ihracatından kazandığı toplam 235,6 milyar dolarlık gelirini bu yıl yüzde 20 artırması bekleniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.