JP Morgan, bankacılık krizinin merkezindeki First Republic Bank’i satın alıyor

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ve California’lı regülatörler, JP Morgan Chase’in bankacılık krizinin merkezindeki First Republic Bank’i satın almak için anlaşmaya vardığını açıkladı.

Anlaşma kapsamında First Republic Bank kapatılacak, 93,5 milyar dolarlık mevduatının hepsi ile varlıklarının büyük bir kısmı JP Morgan’a satılacak.

First Republic hisseleri geçen hafta yüzde 74,75, 2023’te ise yüzde 97,15 düşerek 3,8 dolara kadar gerilemişti.

Böylece, First Republic, ABD tarihinin en büyük ikinci banka iflası oldu. 10 Mart’ta kayyum atanan Silicon Valley Bank’i az farkla geçen banka, 2008 krizi sonrası kapatılan Washington Mutual’ın arkasında yer alıyor. 

First, 2022 sonunda ABD’nin en büyük 14. bankası konumundayken 229,1 milyar dolar varlığa sahipti.

JP Morgan Chase, bankanın yeniden inşası için önümüzdeki 18 ayda 2 milyar dolar harcama yapacağını duyurdu. 

Ne olmuştu?

Geçen ay ABD’de Silikon Vadisi Bankası (SVB) ve Signature Bank’ın iflası sonrası First Republic Bank da finansal zorluk yaşamıştı.

Mart ortasında Bank of America, Citigroup, JPMorgan Chase ve Wells Fargo’nun aralarında bulunduğu 11 büyük banka, First Republic Bank’a destek olmak ve bankacılık sektöründeki güveni sağlayarak bankalardan kaçışların yayılmasını önlemek amacıyla toplam 30 milyar dolar mevduat aktaracağını duyurmuştu.

First Republic’in yılın ilk çeyreğine ilişkin bilançosu, bankanın mevduatlarının, ABD’li büyük bankalardan gelen 30 milyar dolara rağmen mart sonu itibarıyla geçen yıl sonuna kıyasla yüzde 40,8 azaldığını ortaya koymuştu.

Bankadan yapılan açıklamada, mevduat faaliyetinin 27 Mart haftasından itibaren istikrar kazandığı ve 21 Nisan’a kadar sabit kaldığı aktarılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir