İş dünyası da kiralara hudut istiyor

Posted by

Ankara Ticaret Odası (ATO) işyeri kiralarının artışına üst hudut getirilmesini talep etti. TESK ve BMD de konuttakine benzeri bir biçimde işyeri kiralarındaki artışa hudut getirilmesini talep etmişti.

Perakendecilerden ve esnaf konfederasyonundan sonra işyeri kiralarına bir üst hudut talebi de Ankara Ticaret Odası’ndan (ATO) geldi.

ATO Lideri Gürsel Baran, işyerleri için kira artışı üst sonu getirilmesini istediklerini söyledi.

Türkiye’nin kur-faiz-enflasyon sınanmasından geçtiğine dikkat çeken Baran, bu periyotta enflasyon artışının önüne geçilmesi için atılan tüm adımların kıymet taşıdığına dikkat çekti.

İşletmelerin en kıymetli maliyet ögelerinden birisini kiraların oluşturduğuna vurgu yapan Baran, “Kira artışlarındaki sınırlama fiyatlara, hasebiyle da enflasyona yansıyacaktır. İşyeri kiralarındaki artışlarda süreksiz müddetle üst hudut konması talebi enflasyonla gayret açısından değerlendirilmelidir” dedi.

‘DAYANIŞMA’ VURGUSU

Baran, mülk sahibi olanlar için kira artışlarının sonlandırılmasının başka zahmetleri olabileceğine de işaret ederek şunları söyledi:

“Buradan çıkacak sonuçların tüm ülkeyi etkileyeceği dikkate alındığında bu fedakârlığın kıymetli bir münasebeti olduğu kabul edilebilir.

Dünya ve ülke iktisadının çeşitli zorluklarla test edildiği bu devirde, Anadolu merkezli Ahilik kültürünün yaşama yansıttığı incelikleri koruyup, sürdürmeli, mülk sahiplerimizle, kiracılarımızla, çalışanlarımızla birlikte bu süreci dayanışmayla atlatmalıyız.”

Öte yandan, emsal bir talep geçen hafta Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ve Birleşmiş Markalar Derneği’nden de (BMD) gelmişti.

TESK Lideri Bendevi Palandöken “Konuttaki kiracılar üzere esnafımız da nefes almalı” kelamlarıyla konutlarda yapılan yüzde 25’lik artırım sınırlamasının esnaf için de yapılması gerektiğini belirtirken; BMD Lideri Sinan Öncel de, konuttakine misal bir biçimde işyeri kiralarındaki artışa da hudut getirilmesini talep etmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.