Hong Kong gazetesi: Türkiye, Balkanlar’da yükselen ortak

Posted by

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Balkan çeşidi Asya’da yankılandı.

Hong Kong merkezli Asia Times’ta yayınlanan tahlilde, Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası ortaya çıkan güç krizinin üstesinden gelmeye çalıştığı anımsatıldı.

Böyle bir periyotta Türkiye’nin ise Balkan ülkeleriyle bağlarını derinleştirdiğine dikkat çekildi.

“Türkiye, yükselen ve tarafsız bir ortak”

Sırp siyasi analist Nikola Mikovic’in imzasıyla yayınlanan yazıda, kelam konusu bölgedeki Müslüman ve Hristiyanların, Türkiye’yi “yükselen ve tarafsız bir ortak” olarak gördüğüne vurgu yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Saraybosna ziyaretiyle ilgili açıklamalarda bulunan Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Sırp Üyesi Milorad Dodik’in, şu sözleri aktarıldı:

“Müslüman-Boşnak çıkarlarının yanında olacaktır ancak herkese hürmet duyuyor”

“Saf değilim ve biliyorum ki Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her vakit Müslüman-Boşnak çıkarlarının yanında olacaktır fakat herkese hürmet duyuyor ve siyaseti bu türlü olduğu sürece ben de ona hürmet duyacağım.”

Türkiye ile Bosna Hersek ortasında pasaportsuz seyahat kararı

Erdoğan’ın Saraybosna ziyaretin ekonomik bağları da güçlendirmeyi amaçladığını belirten Mikovic, seyahatin sonuçlarından birinin, Türkiye ile Bosna Hersek ortasında pasaportsuz seyahat kararı olduğuna işaret etti.

Aynı makalede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Bosna Hersek’te yaşayan üç etnik küme (Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar) ortasındaki çözülemeyen ve giderek büyüyen anayasa krizinde arabuluculuk yapma taahhüdünde bulunduğu hatırlatıldı.

Erdoğan: Bosna Hersek yasasında değişiklik yapmakla çok ileri gitti

Mikovic, ülkede son kelamı söyleyenlerin mahallî önderler olmadığına dikkati çekerken, Saraybosna’daki Bosna Hersek AB Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt’in anayasa konusundaki dayatmacılığını “fiili sömürgecilik” olarak niteledi.

Erdoğan’ın Saraybosna’da gazetecilere verdiği demeçte, Schmidt’in Bosna Hersek federal seçim yasasında değişiklik yapmakla çok ileri gittiğini, sürece karışmaması gerektiğini söylediği belirtildi.

Dzaferovic: Erdoğan’ın ziyareti, sakinleştirici ve dengeleyici tesire sahip

AA’nın haberine nazaran, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bosna Hersek’e ziyareti öncesi, konuşan Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Kurulu Lideri Sefik Dzaferovic, ziyaretin hem Bosna Hersek hem de bölge için kıymetli olduğunu vurgulayarak şöyle demişti:

“Bosna Hersek, karşılıklı hürmete bağlı bölgesel iş birliği istiyor. Türkiye, bölgeyi çok yeterli tanıyor ve bölgeye verdiği dayanak büsbütün yapan istikamette. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bosna Hersek’e ve bölgeye her ziyareti sakinleştirici ve dengeleyici bir tesire sahip.”

Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan ziyaretleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6-7-8 Eylül’de Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan’a resmi ziyaretler yapmış; görüşmelerde, üç ülkeyle ikili münasebetler tüm boyutlarıyla gözden geçirilirken başta ortak altyapı ve yatırım projeleri olmak üzere çeşitli alanlarda mevcut iş birliğinin daha da ilerletilebilmesi için yapılacak çalışmalar ele alınmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.