Gümrük vergisi oranlarında değişiklik

Posted by

Resmi Gazete’de yayımlanan karara nazaran, yurt içinde üretilmeyen ham husus ve orta mamullere uygulanan gümrük vergileri düşürüldü. Etil alkolde ise dökme olanlarda gümrük vergisi yüzde 25’e, ambalajlı olanlarda ise yüzde 30’a çıkarıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile kimi sanayi eserlerine yönelik İthalat Rejimi Kararı’nda değişiklik yapıldı.

Kararla, yurt içinde üretilmeyen ham unsur ve orta mamullere uygulanan gümrük vergilerinin sanayicilerin girdi maliyetlerini düşürmek ve rekabet gücünü artırmak maksadıyla Avrupa Birliği (AB) ile eş vakitli olarak düşürüldüğü belirtildi.

Etil alkolde ise, yerli üretimin desteklenmesi hedefiyle dökme olanlarda gümrük vergisi yüzde 25’e, ambalajlı olanlarda ise yüzde 30’a çıkarıldı.

416 TEMEL TARIM ESERİNDE DÜZENLEME

Öte yandan, Resmi Gazete’de yayımlanan bir başka karar ise, “İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Üyesi Devletler Ortasında Tercihli Ticaret Sistemi (TPS-OIC) Çerçeve Anlaşması” kapsamında düzenlemeye gidilmesi oldu.

Anlaşma kapsamında, 12’li gümrük tarife istatistik konumu bazında 416 temel tarım eseri, 295 balıkçılık eseri ve 96 demir-çelik eserinde gümrük vergisi düzenlemesine gidildiği belirtildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.