Gülşen’in tutuklanmasına sanatkarlardan reaksiyon

Posted by

Nisan ayındaki bir konserinde sarf ettiği kelamlardan ötürü “halkı kin ve düşmanlığa tahrik yahut aşağılama” kabahatinden hakkında başlatılan soruşturma kapsamında adliyeye çıkarılan müzikçi Gülşen, tutuklandı. Gülşen’in tutuklanmasına birçok ünlü isim reaksiyon gösterdi.

Hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “halkı kin ve düşmanlığa tahrik yahut aşağılama” kabahatinden resen soruşturma başlatılan müzikçi Gülşen, soruşturma kapsamında polis ile mevcutlu olarak Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi.

Şarkıcı Gülşen, savcılığa verdiği sözün akabinde çıkarıldığı nöbetçi hakimlikçe “halkı kin ve düşmanlığa tahrik yahut aşağılama” kabahatinden tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Gülşen’in tutuklanmasına sanat topluluğundan birçok isim reaksiyon gösterdi.

Selda Bağcan: Gülşen’i çabucak özgür bırakın… Bu denli şöhreti ile nereye kaçacaktı…

Sıla Gençoğlu: Adalet herkese lazım, daima lasım ve herkese eşit lazım. Tutuklamak nedir?

Mabet Matiz: Gülşen çabucak özgür bırakılmalı. #FreGülşen

Harun Tekin: Dayattıkları üzere olmadığı, giyinmediği, konuşmadığı için bugün bir bayan sanatçı tutuklandı. #Gülşen

Ahmet Ümit: Gülşen’i tutukladılar. Tutuklanmayı gerektiren hata nedir? Nitekim burada bir insanı mahpusa attıracak cürüm nedir? Ey hukukçular, bir bayanı özgürlüğünden yoksun bırakacak cürüm nedir, açıklar mısınız?

Aynur Aydın: Hakaret ettiyse gidip hakaret davası açarsınız, tutuklamak nedir?

Armağan Çağlayan: Tutuklamak nedir yahu? İnanılır üzere değil! Esasen imgeler var. Söylediğini kabul ediyor. Sulh ceza hakimi kanıt karartacağına hükmettiyse demek! Karartılacak kanıt mi var ki?

Oğuzhan Uğur: Ne şaşırıyorsunuz? Herkesin emin olduğu, olmasına karşın sustuğu bir husus daha tescillenmiş oldu. O kadar. Kanunları kitaplara, özgürlüğü posterlere, fikirleri tweetlere mahkum ettik. Her şey gözümüzün önünde oldu. O denli izledik. Ne şaşırıyorsunuz? Şaşıranın aklından kuşku ederim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.