Gazprom Lideri: Avrupa’da doğalgaz fiyatları 4000 doları aşabilir

Posted by

Gazprom Lideri Aleksey Miller Avrupa’da doğalgaz fiyatlarının bin metreküp başına 4000 doları aşabileceğini belirtti.

Rus güç şirketi Gazprom’un Lideri Aleksey Miller, doğal gaz satışlarındaki düşüşe karşın, bu yıl şirket gelirlerinin geçen yıla kıyasla kıymetli oranda artacağını belirterek, “Sonbahar ve kış periyodunun tepesinde Avrupa’daki doğal gaz fiyatları bin metreküpte 4000 doları aşabilir.” dedi.

Gazprom’dan yapılan yazılı açıklamada, Miller’in “Petrol ve Doğalgaz Endüstrisi Çalışanları Günü” münasebetiyle yaptığı değerlendirmelere yer verildi.

Gazprom’un bu yıl prestijiyle 288,1 milyar metreküp doğalgaz ürettiğini anlatan Miller, “Bunun 154,7 milyar metreküpü iç pazara temin edilirken, 82,2 milyar metreküpü Bağımsız Devletler Topluluğu dışı ülkelere sevk edildi” dedi.

Dış pazara yönelik ihracatın düştüğünü vurgulayan Miller, “Dış pazarlara yönelik gaz arzındaki düşüşe karşın, hesaplamalarımız, Gazprom’un mali sonuçlarının, 2022 gelirimizin 2021’den değerli ölçüde daha yüksek olacağını gösteriyor.” sözünü kullandı.

Miller, doğalgaz pazarlarında kıymetli değişikliklerin yaşandığına işaret ederek, “Daha evvelden de söylediğimiz üzere, bunun nedenleri, Batılı düzenleyicilerin yanılgılı kararları ve yaptırım politikalarıdır.” dedi.

4 BİN DOLARI AŞABİLİR

Avrupa’daki doğalgaz fiyatlarında bir “ralli” yaşandığını belirten Miller, “Doğalgaz fiyatı nizamlı bir biçimde bin metreküpte 3000 dolar bandının üzerinde seyrediyor. Sonbahar ve kış devrinin tepesinde (Avrupa) doğalgaz fiyatları bin metreküpte 4000 doları aşabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Miller, Asya’nın da sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) temini konusunda Avrupa ile rekabet içerisinde olduğuna dikkati çekerek, Asya’da mevsimsel tesirlerin de fiyatlarda baskı yarattığını söyledi.

RUSYA’NIN ÇİN SEVKİYATI ARTIYOR

Avrupa’nın iklim konusundaki gündeminin de rafa kalktığını söz eden Miller, “Avrupa’da kömür ve akaryakıt tüketiminin ne kadar keskin bir halde arttığını görebiliyoruz. Daha da enteresan olanı, yakacak odun talebindeki artıştır. Herkes yakacak odun stoklamaya karar verdi. Kimse etraf gündemini düşünmüyor. Herkes önümüzdeki kışı nasıl geçireceğini düşünüyor.” sözlerini kullandı.

Miller, Rusya’nın Çin’e yönelik doğalgaz sevkiyatlarının da yılın 8 ayında geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 60 arttığını kelamlarına ekledi.

FRANSA’NIN GAZI KESİLECEK

Fiyat artışlarının kışın hızlanacağı varsayımları sürerken son olarak Gazprom, dün bir açıklama yaparak Fransanın Temmuz ayına ilişkin ödeme yapmaması nedeniyle yarından itibaren gaz tedarikini askıya alacağını duyurmuştu.

Gazprom,’dan yapılan açıklamada Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’nın ‘Yabancı Alıcıların Rus Doğalgaz Tedarikçilerine Karşı Yükümlülüklerini Yerine Getirmesine Ait Özel Yordam Hakkında Kararnamesi’ uyarınca, alıcı kontratta belirtilen ödeme mühleti içinde ödemeyi tam olarak yapmadıysa, yabancı bir alıcıya daha fazla doğalgaz tedariki yasaktır” sözleri kullanıldı.

Gazprom, bu bağlamda 1 Eylül 2022den başlayarak tedarik edilen gazın tam ödemesi alınana kadar gaz tedarikini askıya alacağını belirtti. (AA,DHA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.