Galataport İstanbul’da nostalji rüzgarı esmeye devam ediyor

Posted by

Galataport İstanbul, tarih ve kültürel zenginlik açısından İstanbul’un en özel bölgelerinden Karaköy’de etkinliklerine devam ediyor. 1 Mayıs tarihine kadar devam edecek olan “Nostalji İstanbul”; Galataport İstanbul’un tamamına yayılıyor.

“Nostalji İstanbul” kapsamında stantlar, lezzetler, söyleşiler, atölye çalışmaları ve konserler ile İstanbul kültür ve gelenekleri, 7’den 70’e Galataport İstanbul’un tüm misafirleriyle ücretsiz olarak buluşuyor.

Ebru sanatından kantoya uzanan geniş bir yelpaze sunuluyor

“Nostalji İstanbul” bu hafta birbirinden farklı etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Son haftasına giren etkinlikte bu akşam saat 19:30’da Radyo Voyage, yarın akşam saat 20:45-21:30 arasında ilk Türk pop müziğimiz olan Kanto performansını Cemal Ünlü & Arzu Haksun Güvenilir sahneleyecek. Perşembe saat 16:00-19:30 arasında yine Radyo Voyage ile ziyaretçileri nostaljiye yolculuk bekliyor. 29 Nisan Cuma akşam saat 20:45-21:15 arasında işe etkinliğin başladığı günden bu yana gerçekleşen kum sanatı performansı olacak. Nostalji İstanbul etkinliği 30 Nisan Cumartesi günü ise tasarımcı Avedis Kendir’in başarı hikayesini anlatmasına ev sahipliği yapacak. Bir Ustanın Hikayesi adlı sohbet saat 20:45’te başlayıp 21:30’da sona erecek. Galataport İstanbul’un Tophane Saat Kulesi etrafında düzenlenen Nostalji İstanbul etkinliğinin son günü olan 1 Mayıs Cumartesi ise ziyaretçileri saat 16:00-19:30 arası Radyo Voyage ile nostaljiye yolculuk bekliyor olacak.

Mehmet Bali: “Nostalji İstanbul’da misafirlerimizi, İstanbul’un eski dokusu, gelenekleri ve çok katmanlı kültürünü yansıtan etkinliklerle ağırlıyoruz”

Galataport İstanbul Pazarlama ve İletişim Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Bali, “Tarih, kültür ve doğal güzellikler açısından dünyanın en özel noktalarından biri olan Karaköy’de bulunan Galataport İstanbul, kısa zamanda yaşamın her alanına dokunan, kültürleri buluşturan ve herkesi kucaklayan bir mahalle oldu. Ramazan ayı boyunca sürecek Nostalji İstanbul’da da tüm misafirlerimizi İstanbul’un eski dokusu, gelenekleri ve çok katmanlı kültürünü yansıtan etkinliklerimize bekliyoruz” dedi.

Galataport İstanbul Hakkında:

Doğuş Grubu’nun Özelleştirme İdaresi tarafından 16 Mayıs 2013’te gerçekleştirilen Salıpazarı Limanı İhalesi’ni 702 milyon USD teklifle kazanmasının ardından, Grup Ocak 2014’te Bilgili Holding’e bağlı BLG Capital ile ortaklık gerçekleştirdi ve bu ortaklıkla alanın geliştirme ve işletmesinden sorumlu Salıpazarı Liman İşletmeciliği ve Yatırımları A.Ş. kuruldu. Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş. ile yapılan devir sözleşmesini takiben, Şubat 2014’te liman sahası devralındı ve faaliyetlere başlandı. Şirketin unvanı, Şubat 2018 itibariyle Galataport İstanbul Liman İşletmeciliği ve Yatırımları A.Ş. olarak değiştirildi.

Galataport İstanbul, 1,7 milyar dolarlık yatırım tutarı ile Boğaz kenarında 1,2 km sahil şeridini kapsayan, dünyanın en önemli projeleri arasında yer alıyor. Galataport İstanbul erişilebilir ve düşük katlı yapıları, bölgenin tarihi dokusuyla uyum içindeki mimarisi, alternatif ulaşım olanakları gibi birçok özelliği ile öne çıkıyor. Misafirlerine “nefes alan”, sağlıklı ve güvenli bir kültür sanat, alışveriş, yeme içme ve çalışma deneyimi sunuyor.

Şimdiden dünyadaki benzer projeler için bir ilham kaynağı haline gelen Galataport İstanbul, dünyada ilk kez hayata geçirilen ve özel bir kapak sistemi ile yerin altında kurgulanan 29.000 m2’lik terminale ev sahipliği yapıyor. Bu inovasyon sayesinde yıllardır erişime kapalı olan Karaköy’ün eşsiz sahil şeridi, şehrin en özel yürüyüş rotalarından biri haline geldi.

Galataport İstanbul tescilli binaların restorasyonu ile de İstanbul’un çok değerli tarihi binaları şehre geri kazandırılıyor. Rıhtımın en eski binası olan Paket Postanesi, özel çatıları ve cepheleri ile projenin simgelerinden biri. Projede yer alan diğer üç tescilli bina; Merkez Han, Karaköy Yolcu Salonu ve Çinili Han binaları da restore edilerek The Peninsula İstanbul oteline ev sahipliği yapacak. Dünyada sadece 10 seçkin lokasyonda yer alan The Peninsula Hotels markasının bir halkası olan otel, 177 odası ile tarihi yarımadanın tam karşısında yer alıyor.

Sahasında barındırdığı İstanbul Modern ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Resim ve Heykel Müzesi ile sanatın Türkiye’deki en iyi örneklerine ev sahipliği yaparak şehrin kültür sanat alanındaki yeni buluşma noktası haline geldi. Proje kapsamında peyzaj düzenlemesi hayata geçirilen tarihi Tophane Meydanı da İstanbul’un ilk Müze Meydanı oldu. Bu meydanın merkezinde yer alan ve tarihi 1848’e uzanan Tophane Saat Kulesi, çok özel bir teknikle yerinde kaldırılarak restore edildi.

25 Nisan 2022
Radyo Voyage ile Nostaljiye Yolculuk
16:00-19:30
 
26 Nisan 2022 
İlk Türk Pop Müziğimiz: Kanto 
Cemal Ünlü & Arzu Haksun Güvenilir 
20:45-21:30 
 
28 Nisan 2022
Radyo Voyage ile Nostaljiye Yolculuk
16:00-19:30
 
29 Nisan 2022 
Kum Sanatı Performansı 
20:45-21:15 
 
30 Nisan 2022 
Avedis Kendir, Bir Ustanın Hikayesi 
20:45-21:30
 
1 Mayıs 2022
Radyo Voyage ile Nostaljiye Yolculuk
16:00-19:30

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.