Fanatik Yahudi kümenin üyesi itiraf etti: Filistinli adamın otomobilini kundaklamaya Milletvekili Ben Gvir yardım etti

Posted by

İsrail’in Kanal 12 televizyonunun “Hakikat” isimli programı, Filistinlilere yönelik provokatif taarruzlarda öne çıkan Roni Cohen’in açıklamalarına ve o periyot yaşanan olaylarda avukatlık yapan çok sağcı Milletvekili Itamar Ben-Gvir’in art planda oynadığı role yer verdi.

“Tepe Gençliği”nin üyesi Cohen, röportajında, “kendisinin ve diğerlerinin provokasyon aksiyonlarını, İsrail ordusuna ilişkin bir üssün içindeki araçları nasıl sabote ettiklerini ve Arapları öldürmeyi planlayan küçük bir kümenin zımnî toplantısına nasıl katıldığını” anlattı.

Hatasını itiraf etti: Filistinlinin aracını ateşe verdim

Cohen, 15 Mayıs 2011’de şimdi reşit değilken Batı Şeria’nın güneyindeki El Halil’de Kiryat Arba yerleşim ünitesinde bir Filistinlinin aracını ateşe verdiğini söyledi.

İsrailli bayan, bu saldırıyı gerçekleştirdiği sırada kendisine kefil olan Milletvekili Ben-Gvir’in meskeninde ev mahpusunda tutulduğunu söyledi.

Yahudi vekil kanıtları yok etti

İki arkadaşıyla Filistinliye ilişkin aracı yaktıklarını akabinde Ben-Gvir’in meskenine döndüklerini aktaran Cohen, milletvekilinin meskeninin izlenmesinden korkarak, kendisini azarladığını lakin “baş parmağını havaya kaldırarak hareketten mutlu olduğunu gösteren bir işaret yaptığını” söz etti.

Cohen, “Filistinlinin otomobilini yaktığı yakıt dolu şişeyi Ben-Gvir’in parlamentoya giderken yanına aldığına ve kanıtın bu halde ortadan kalktığına” işaret etti.

Mescid-i Aksa’ya silahlı baskın planları

İsrailli genç bayan, ayrıyeten 7 Eylül 2011’de Batı Şeria’nın merkezindeki İsrail askeri üssünde askeri bir aracın imha edilmesi olayını da anlattı.

Kelam konusu hareketi kendisini bir askeri üssün içinde eğiten İsrail askerinin iş birliğiyle gerçekleştirdiğini lisana getiren Cohen, Ben-Gvir’in de daha sonra bundan haberdar olduğunda “kahkahalarla” reaksiyon verdiğini kaydetti.

Zirve Gençliği kümesinin Kiryat Arba yerleşim ünitesinde düzenlediği bâtın bir toplantıya katıldığını da itiraf eden Cohen, bahsi geçen kapalı toplantıda “Filistinlileri öldürme ve Mescid-i Aksa’ya silahlı baskınlar düzenleme bahislerinin konuşulduğunu” söyledi.

Toplantının akabinde Zirve Gençliği kümesinden ayrılma kararı aldığını tabir eden Cohen, bundan birkaç ay sonra da polisi aradığını ve sahip olduğu bilgileri İsrail polisiyle paylaştığını lakin güvenlik ünitelerinin Itamar Ben-Gvir’e ait itiraflarına ilgi duymadığını ve “Ben-Gvir’in bir siyasetçi olduğunu ve istediğini yapabileceği” karşılığını aldığını belirtti.

Milletvekili Ben-Gvir, bir bebeğin yandığı taarruzun sanıklarının da avukatı

Radikal yerleşimci kümeden ayrılmasından aylar sonra işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyinde Haziran 2015’te Filistinli Devabişe ailesinden kimi bireylerin öldürüldüğü ve konutlarının ateşe verildiğini anlatan Cohen, “ateşe verilen meskenin üzerine de saldırganlar tarafından bedel ödetmeye dair işaretler çizildiğini” aktardı.

Devabişe ailesinin Batı Şeria’nın Nablus kenti yakınlarındaki Duma beldesinde bulunan meskeni, 31 Temmuz 2015 sabahı fanatik Yahudi yerleşimciler tarafından ateşe verilmişti.

İşgalcilerin kundakladıkları konutta bir bebek hayatını kaybetti

Olayda ailenin 18 aylık bebeği Ali Devabişe meskende yanarak hayatını kaybetmiş, anne, baba ve 4 yaşındaki Ahmed ise ağır yaralanmıştı. Ağır yaralanan anne-baba da hayatını kaybederken Devabişe ailesinden geriye 4 yaşındaki Ahmed kalmıştı.

Haaretz gazetesi, Nisan 2018’de, Ben-Gvir’in Devabişe’nin konutuna saldıran hatalıların da ortalarında olduğu radikal yerleşimci kümelerin davalarını savunmak için avukat olarak misyon aldığını aktarmıştı.

Mahkemede, Amiram Ben-Uliel isimli radikal Yahudi yerleşimci ömür uzunluğu mahpusa mahkum edilmiş lakin terör örgütüne üye olmaktan karar giymemişti. Terör mahkumu olmayışı, İsrail maddelerine nazaran hafifletici uygulamalardan yararlanmasının önünü açıyor.

İç Güvenlik Teşkilatına şikayet

Cohen, Zirve Gençliği kümesinden ayrıldıktan sonra Ben-Gvir’le ilgili bildiklerini İsrail İç Güvenlik Teşkilatı Şin-Bet’in (Şabak) fanatik Musevileri takip eden ünitesine anlattığını fakat güvenlik ünitelerinin ilgilenmediğine işaret etti.

İsrail’in Kanal 12 televizyonu, Devabişe ailesinin konutuna yönelik akınla ilgili ikaz alıp almadığına ait Cohen’den karşılık alamadığını belirtti.

Ben-Gvir, Cohen’i yükselişini çekememekle suçladı

İsrailli çok sağcı Milletvekili Ben-Gvir ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla hakkındaki tezleri yalanladı.

Ben-Gvir, “popülaritesinin ve anketlerdeki oylarının artmasının ardından” Cohen’in kendisine siyasi olarak ziyan vermek hedefiyle konuşturulduğunu tez etti.

İşgal altındaki Kudüs’te 1976 yılında dünyaya gelen Ben-Gvir, Batı Şeria’nın güneyinde yer alan El Halil kentindeki Kiryat Arba yerleşim ünitesinde yaşıyor.

ABD’nin son devirde Yabancı Terör Örgütü listesinden çıkardığı silahlı taarruzlarla anılan “Kah Hareketi” destekçisi olarak tanınan Ben-Gvir, 6 Nisan 2021’de Binyamin Netanyahu’nun liderlik ettiği Likud’un takviyesiyle çok sağcı partiden milletvekili seçildi.

Ben-Gvir, son periyotlarda “Doğu Kudüs’teki Pir Cerrah Mahallesi’nde çadır kurma, Filistinlilere silah doğrultma, Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleme üzere provokatif eylemlerle” gündem oluyor.

Zirve Gençliği kümesi da işgal altındaki Batı Şeria’da “Filistinlilere saldırmak, mülklerine ve kutsal yerlerine ziyan vermek”le gündeme geliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.