Erdoğan’dan NATO çıkarması: Evrakta 6 başlık var

Posted by

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı 28-30 Haziran’daki Madrid Doruğu’nda birinciler yaşanacak. Son olarak 12 yıl evvel Lizbon’da güncellenen stratejik konsept dokümanının yenisinde, eskisinden farklı olarak Rusya’dan ‘stratejik ortak’ olarak bahsedilmeyeceği kaydediliyor. Tepede birinci olarak NATO’nun güneyi ile ilgili terörizm odaklı başka bir oturum olacak. Güney Kore, Avustralya, Yeni Zelanda ve Japonya’nın da yer aldığı Asya Pasifik Tepesi’ndeki ortakların iştirakiyle bir toplantı gerçekleştirilecek.

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaştaki son durumun ana gündem hususları ortasında olacağı tepede, Türkiye kritik bir aktör olarak öne çıkacak. Erdoğan çok sayıda başkanla görüşecek.

Teröre verdikleri takviye nedeniyle Türkiye’nin karşı çıktığı İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik müracaatının da gündeme geleceği dorukta Çin ile bağlar ve genel siber güvenlik hususları görüşülecek.

EN DEĞERLİ DOKÜMAN NATO 2030 STRATEJİK KONSEPT BELGESİ

Dünyanın kilitlendiği NATO Tepesi’nde 21 farklı dokümanın önderlerin onayına sunulması bekleniyor.

Bu dokümanlar ortasında en kıymetlisinin ise NATO 2030 Stratejik Konsept Evrakı olacağı kaydediliyor. İttifakı daha aktif kılacak olan NATO 2030 Dokümanı ve üye ülkelerin yeni tehditlere karşı nasıl korunması gerekeceğini tespit edecek.

NATO’nun, devlet ve devlet dışı aktörlerden kaynaklanan yeni tehditlere mukabele etme yeteneğini artırması; çağdaş tehdit ortamında ittifakı korumak ve rakipleri caydırmak için siyasi araçlarını geliştirmesi ve değişen stratejik şartlara daima ahenk sağlama yetisini müdafaası gerektiği kaydedilecek.

10 KİŞİLİK EKİP

NATO Genel Sekreteri, 4 Aralık 2019’da Londra’da düzenlenen Önderler Toplantısında NATO Devlet ve Hükümet Liderleri tarafından, İttifakın stratejik ve siyasi rolünün güçlendirilmesine yönelik bir kıymetlendirme çalışması başlatmakla görevlendirildi.

Bu çerçevede, kıymetlendirme Sürecini yürütmek üzere Genel Sekreter tarafından ortalarında Büyükelçi Tacan İldem’in de yer aldığı 10 üyeden müteşekkil bir küme oluşturuldu.

İşte NATO doruğunda gözlerin Türkiye’ye çevrileceği 6 başlık:

  • Türkiye’nin görüşlerinin yansıdığı ittifakın yeni stratejik konsept dokümanı kabul edilecek
  • NATO’nun güneyi ile ilgili terörizm odaklı başka bir oturum olacak
  • Asya Pasifik Tepesi’ndeki ortakların iştirakiyle bir toplantı yapılacak
  • İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği masada olacak
  • Rusya ile ilgili son durum masaya yatırılacak, Ukrayna’ya yardımlar ele alınacak
  • Çin ve genel siber güvenlik mevzuları görüşülecek
KAYNAK: SABAH GAZETESİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.