Erdoğan’dan karne alan çocuklara: Günlerinizi yalnızca bilgisayarla ziyan etmeyin

Posted by

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Karne Dağıtım Töreni’nde konuştu. Çocuklara tatilleri için ihtarda bulunan Erdoğan, “Günlerinizi yalnızca bilgisayarla, tabletle ziyan etmeyin. O bağımlılık da tehlikeli. Bir sanatla ya da sporla ilgilenin” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

EĞİTİME ÖNCELİK VERMESEYDİK SALGIN PERİYODUNDA PROBLEMLERLE KARŞILAŞIRDIK: Her eğitim-öğretim yılı sonunda zihni açık, ufku geniş, bilgili, kültürlü, ahlaklı jenerasyonlar yetiştiğini görmenin bahtiyarlığını yaşıyoruz. Türkiye’nin aydınlık yarınlarına dair umutlarımız güçleniyor. Yarının mühendisleri, tabipleri, öğretmenleri bugün karne alan çocuklarımızın ortasından çıkacak. Yarının bilim insanları, sanatkarları, düşünürleri, siyasetçileri bugün okul bahçelerinde koşturan evlatlarımızın içinden çıkacak. Bunun için 20 yıldır evvel eğitim-öğretim diyoruz. Eğitim-öğretimi her işin başı olarak görüyoruz. Bütün imkanlarımızı eğitim-öğretim için seferber ediyoruz. Erkeğiyle, kızıyla tüm evlatlarımız okusun, her vatandaşımızın çocuğu en nitelikli eğitim imkânına kavuşsun istiyoruz. Eğitimin kalitesini artırmak, fırsat eşitliğini sağlamak gayesiyle çok taraflı bir gayret içindeyiz. Tüm bütçelerde aslan hissesini eğitim-öğretime tahsis ettik. 81 vilayetimizde çok sayıda eğitim kurumu kazandırdık. Yurtlarıyla, pansiyonlarıyla, kütüphaneleriyle ülkemizin eğitim altyapısını büsbütün yeniledik. Maddi durumu hudutlu ailelere verdiğimiz takviyelerle, çocuklarını okula göndermelerini teşvik ettik. Şayet, eğitim bütçemizi 10,3 milyar lira düzeyinden 274,3 milyar lira düzeyine çıkarmasaydık, derslik sayımızı 343 binden 611 bine yükseltmeseydik, öğretmen takımımızı 730 bin atamayla güçlendirmeseydik, 2002’den beri gereken önceliği vermeseydik biz de salgın periyodunda çok önemli zahmetlerle karşılaşırdık.

MATEMATİK SEFERBERLİĞİNİ BAŞLATTIK: Son 20 yılda tüm bunları ve pek çok adımı atarak eğitimde kesinti yaşanmasının önüne geçtik. Öğrenci sayısı en fazla artan ülke olmasına karşın, kalitede en çok artış sağlayan ülkeyiz. Ders kitaplarını fiyatsız dağıtarak vatandaşlarımızın sırtındaki yükü kaldırdık. Her yerde matematik anlayışıyla TÜBİTAK ve üniversitelerle matematik seferberliğini başlattık. 3 bin anaokulu ve 40 bin anasınıfı gayesini gerçekleştirmek için çalışıyoruz.

O BAĞIMLILIK DA TEHLİKELİ: Bugünden itibaren 3 ay sürecek uzun bir tatil periyoduna başlıyorsunuz. Tatil dinlenmek, oyun oynamak, keyifli vakit geçirmek demektir. Tatilin sevincini yaşarken kitaptan, okumaktan, araştırmaktan asla vazgeçmeyin. Günlerinizi yalnızca bilgisayarla, tabletle ziyan etmeyin. O bağımlılık da tehlikeli. Bir sanatla ya da sporla ilgilenin. Bu hafta sonu YKS’ye girecek tüm öğrencilerimize Rabbimden muvaffakiyetler niyaz ediyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.