Elektrikli araç şarj istasyonlarında birinci lisans verildi

Posted by

Güç Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Lideri Mustafa Yılmaz, Türkiye’deki birinci şarj ağı işletmeci lisanslarını verdiklerini açıkladı.

Yılmaz yaptığı açıklamada, Türkiye’nin elektrikli araç piyasasında ve şarj ağı altyapısında şimdi başlangıç basamağında olduğunu belirtti.

2021 sonu bilgilerine nazaran Türkiye’de yaklaşık 6 bin 500 elektrikli araç ve 3 bin 500’e yakın şarj ünitesi bulunduğunu kaydeden Yılmaz, “Yerli arabamız, TOGG’un yaratacağı ivmelenmeyle, şarj istasyonlarının sayısında da bir artış gerekeceği ortada. Dünya ortalamalarına baktığımızda her 10 elektrikli araca bir şarj ünitesi gereksinimini görüyoruz. 2030’da 1 milyonun üzerinde elektrikli araç sayısına ulaşacağımız öngörüldüğünde, en az 100 bin civarında şarj ünitesi muhtaçlığı ortaya çıkıyor. Bu manada güçlü bir şarj ağı altyapısı, elektrikli araç ekosisteminin gelişmesi için olmazsa olmaz” diye konuştu.

“İLK LİSANSIMIZI VERDİK”

Yılmaz, çevreyi korurken öteki taraftan da orta ve uzun vadede ülke iktisadı için kıymetli kazanımlar elde edilebilecek bir alanda kritik adımlar atıldığını belirterek şöyle devam etti:

“Kurumumuzca yapılan düzenlemeler kapsamında, şirketler alacakları şarj ağı işletmeci lisansı ile şarj ağı işletebilecek. Konseyimizde birinci etapta belgelerini tamamlamış 5 adet lisans başvurusunu değerlendirdik ve birinci lisanslarımızı verdik. Şarj ağı işletmeci lisansı sahipleri, elektrikli araç kullanıcılarına, kendi kuracakları ünitelerle hizmet sunabilecekleri üzere sertifika vermek yoluyla, bir nevi akaryakıt dalındaki bayilik sistemine emsal bir biçimde de hizmet götürebilecek. Burada sertifika sistemi üzerinden küçük ölçekli yatırımcılarımıza da çeşitli iş modellerinin ve fırsatların doğuyor.”

ELEKTRİKLİ ARAÇ KULLANICILARI İÇİN ÖZGÜR ERİŞİM PLATFORMU

Elektrikli araç ekosisteminin dijital teknolojilerin ağır kullanıldığı bir alan olduğunu aktaran Yılmaz, EPDK tarafından kurulacak Hür Erişim Platformu’nda elektrikli araç kullanıcılarının taşınabilir bir uygulama üzerinden halka açık şarj istasyonlarının coğrafik pozisyonları, şarj ünitesi ve soket sayıları, tip ve güçleri, ödeme metotları ve müsaitlik durumlarını görüntüleyebileceklerini anlattı.

Yılmaz, bu sayede kullanıcıların elektrikli araçlarıyla daha konforlu ve ekonomik seyahat etme imkanına kavuşacaklarını belirterek “Elektrikli araçların yakıt maliyetleri akaryakıt ve dizel yakıtlı araçlarla kıyaslandığında çok daha avantajlı bir durumda. Mevcut fiyatlarla, elektrikli araçların konuttan şarj edilmesi halinde oluşan yakıt maliyeti, akaryakıt ve dizel yakıtlı araçların yakıt maliyetinin yaklaşık üçte biri seviyelerinde” dedi.

Araçtan şebekeye elektrik teknolojisi, akıllı şebekeye takviye olacak öbür ileri teknolojik uygulamalar, batarya değiştirme istasyonları, taşınabilir şarj istasyonları, kablosuz şarj, yol üstü şarj üniteleri, elektrikli yollar, aydınlatma direği üniteleri üzere inovatif alanlara yönelik gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyleyen Yılmaz, şunları kaydetti:

“Enerji piyasasına yönelik dijital dönüşümü tetikleyen, yapay zeka, objelerin interneti, makine tahsili, bulut, büyük bilgi ve gibisi uygulamalar da mercek altına aldığımız öbür yenilik alanları. Düzenlemeye tabi şirketlerimizin bu teknolojileri kullanarak verimlilik ve hizmet kalitesinde güzelleştirme sağlaması için gerekli düzenleme altyapısı bulunuyor.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.