Eğitim-Sen’den MEB kaynaklarının Maarif Vakfı’na aktarılmasına reaksiyon: Kabul edilemez!

Posted by

Eğitim Sen, Türkiye Maarif Vakfı’na (TMV) Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) bütçesinden 1 milyar 871 milyon 857 bin TL’ye kadar ek kaynak aktarılmasına reaksiyon gösterdi. Eğitim Sen’den yapılan açıklamada, “MEB’in kamu kaynaklarını iktidarın ideolojik yönelimleri doğrultusunda yurt içi ve yurt dışında çalışmalar yapan vakıflara aktarması kabul edilemez. Eğitim bütçesinin siyasal hedeflerle oluşturulmuş yapılara aktarılmasına son verilmeli, kamu kaynakları kamusal eğitimi güçlendirmek için kullanılmalıdır” dedi.

Eğitim Sen, Resmi Gazete’de bugün yayımlanan ve TMV’ye bu yıl MEB bütçesinden 1 milyar 871 milyon 857 bin TL’ye kadar ek kaynak aktarılmasına ait Cumhurbaşkanı Kararı’na yazılı bir açıklamayla reaksiyon gösterdi. Eğitim Sen’in açıklamasında şunlar kaydedildi:

Siyasi iktidar, vakıf sistemi üzerinden eğitim sistemini yine düzenlemek, yurt dışında okul öncesinden yükseköğretime kadar eğitimin her basamağında faaliyet yürütmek üzere TMV isminde yeni bir vakıf kurarak kimi vazifelerini bu vakfa devretmiştir. 2016 yılında, 6721 sayılı Türkiye Maarif Vakfı Kanunu kapsamında kurulan TMV’nin yurt dışında 33 ülkede okulu bulunmaktadır.

– Vakıf, okulların bulunduğu ülkelerin yanı sıra 25 ülkede daha çalışma yürütmektedir. 2021 sonu itibariyle yurt dışında TMV bünyesinde 43 yurt bulunmaktadır. Eğitimde yeni bir ‘paralel yapı’ olarak faaliyet yürüten TMV’nin vazifeleri ortasında, yurt dışında örgün ve yaygın eğitim hizmetleri vermek ve geliştirmek emeliyle okul öncesi eğitimden üniversite eğitimine kadar tüm eğitim süreçlerinde burslar vermek, okullar açmak, eğitim kurumları ve yurtlar üzere tesisler açmak, yurt içi de dâhil olmak üzere bu kuramlarda misyon alabilecek eğitmenleri yetiştirmek vb. vazifeler bulunmaktadır.

“TMV BÜTÇESİ 2022 YILINDA YAKLAŞIK 3 KAT ARTTI”

MEB, maddelerle kendisine verilmiş yükümlülüklerini Maarif Vakfı ismi altında, idaresini siyasi iktidarın belirlediği öteki bir yapıya aktarmakta, bir manada kendisine ilişkin yetkileri ‘yetki devri’ uygulaması üzerinden devretmektedir. TMV’ye 2020 yılı sonuna kadar MEB bütçesinden toplam 1 milyar 603 milyon lira aktarılmıştır. 2021 yılında 486 milyon 783 bin lira ayrılan TMV bütçesi, 2022 yılında yaklaşık üç kat artarak 1 milyar 389 milyon lira olmuştur. MEB bütçe teklifinde, TMV’nin kurumsallaşacağı ve iş süreçlerindeki gelişim faaliyetlerinin destekleneceği belirtilmiştir.

“İKTİDARIN İDEOLOJİK YÖNELİMLERİ DOĞRULTUSUNDA ÇALIŞAN VAKIFLARA AKTARMASI KABUL EDİLEMEZ”

Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile TMV’ye 2022 yılında MEB bütçesinden 1 milyar 871 milyon 857 bin TL’ye kadar ek kaynak aktarılabileceği belirtilmiştir. MEB’in TMV’ye ek kaynak transferinin hangi somut muhtaçlıklar üzerinden belirlendiği muhakkak olmamakla birlikte, bu kararın iktidarın siyasal gereksinimlerinden ötürü alındığı anlaşılmaktadır. MEB’in inşaat maliyetlerindeki artışları münasebet göstererek 184 okul ihalesini iptal ettiği bir periyotta, TMV’ye MEB bütçesinden kaynak aktarılması büyük bir çelişkidir. MEB’in kamu kaynaklarını iktidarın ideolojik yönelimleri doğrultusunda yurt içi ve yurt dışında çalışmalar yapan vakıflara aktarması kabul edilemez. Eğitim bütçesinin siyasal maksatlarla oluşturulmuş yapılara aktarılmasına son verilmeli, kamu kaynakları kamusal eğitimi güçlendirmek için kullanılmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.