CHP’li Murat Bakan’dan ‘YAŞ’ öncesi ‘Sarıklı Amiral’ soruşturması reaksiyonu

Posted by

Eski Deniz İkmal Kumandanı Tuğamiral Mehmet Sarı, makam otomobiliyle gittiği bir tarikat meskeninde, askeri üniforması üzerinde giydiği sarık ve cübbe ile çekilmiş fotoğrafları kamuoyunda gündem olunca hakkında Ulusal Savunma Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’nda soruşturma başlatılmış ve misyondan alınmıştı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hususla ilgili “TSK’nın disipliniyle bağdaşmayacak fotoğraf veren askere olumlu bakmadık, bakmayız. Bunun münferit bir hadise olduğu açıktır. Kelam konusu fotoğraf yayınlandığında TSK idari bir soruşturmayı başlatmıştır ve sonuca bağlamıştır. Ulusal Savunma Bakanlığımız kendi üzerine düşeni kesinlikle yapacaktır” sözlerini kullansa da Sarı, 2021 Ağustos’unda YAŞ kararları ile emekliye sevk edilmişti.

Gazetemiz muhabiri Hüseyin Hayatsever ve gazetemiz müellifi Barış Terkoğlu‘nun da geçtiğimiz yıldan bu yana sık sık gündeme getirdiği soruşturmanın akıbeti ise hala bilinmiyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a dört kere yazılı soru önergesi vererek, geçen yıl YAŞ kararıyla emekli edilen Mehmet Sarı hakkında yürütülen soruşturmanın akıbetini soran CHP’li Murat Bakan, bugüne kadar hiçbir önergesine cevap alamadı. Bakan, beşinci sefer Hulusi Akar’ın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

BU ‘ÖDÜL,’ tüm cemaat ve tarikatlar için bir zafer ve cüret unsuru

CHP’li Murat Bakan, “Bugün YAŞ toplanıyor. Bu yüzden ‘sarıklı amiral’ konusunda kamuoyunun hafızasını tazelememiz gerektiğini düşündük.

‘Sarıklı amiral’ Mehmet Sarı geçen yıl YAŞ kararlarıyla emekli edilmişti. Lakin hakkındaki soruşturmanın akıbetini bir türlü öğrenemedik. Türk Silahlı Kuvvetleri Yüksek Disiplin Heyetleri Yönetmeliği’nin 25. Hususuna nazaran; ‘Silahlı Kuvvetlerden ayırma cezasını gerektiren durumun oluştuğunun disiplin amirleri tarafından tespit edilmesinden itibaren bir yıl ve her halde disiplin cezasını gerektiren fiil ve hallerin işlendiği tarihten itibaren beş yıl geçtikten sonra birebir sebeple yüksek disiplin konseyi tarafından ayırma cezası verilemez.’ Anladığımız kadarıyla Mehmet Sarı hakkındaki disiplin soruşturması gündeme alınmadı ve zamanaşımına uğratıldı. YAŞ ile emekliye sevk edilen sarıklı amiralin, cezasız kalması sağlandı. Yani Mehmet Sarı ödüllendirildi. Bu ‘ödül,’ tüm cemaat ve tarikatlar için bir zafer ve cüret ögesi oldu. Artık gözlerine sürme çekenler, odalarında zikir çekenler, mensubu oldukları tarikatlara nazaran takkelerini takıp ibadet edenler biliyor ki disiplin açısından başlarına hiçbir şey gelmeyecek, biliyor ki kayırılacaklar, gözetilecekler, korunacak ve ödüllendirilecekler. Mehmet Sarı’yı ödüllendirenler bilsin ki bu mevzu kimsenin yanına kalmayacak, biz gündemde tutmaya devam edecek ve çok yakında da gerekeni yapacağız. Türk Silahlı Kuvvetleri hukuka, Cumhuriyet ve ihtilallerine bağlıdır, bağlı kalacaktır” diye konuştu.

SORUŞTURMA ZAMANAŞIMINA MI UĞRATILMIŞTIR?

Murat Bakan, Hulusi Akar’a beşinci defa şu soruları yöneltti:

“17/05/2021 tarihli 7/45384 temel numaralı, 10/08/2021 tarihli 7/49090 temel numaralı, 13/12/2021 tarihli 7/55776 temel numaralı ve 07/02/2022 tarihli 7/58602 temel numaralı yazılı soru önergelerim neden karşılıksız bırakılmıştır?

YAŞ kararlarıyla emekliye sevk edilen Mehmet Sarı ile ilgili yürütülen soruşturmanın akıbeti nedir?

Türk Silahlı Kuvvetleri Yüksek Disiplin Konseyleri Yönetmeliği’nin 25. Hususuna nazaran; “Silahlı Kuvvetlerden ayırma cezasını gerektiren durumun oluştuğunun disiplin amirleri tarafından tespit edilmesinden itibaren bir yıl ve her halde disiplin cezasını gerektiren fiil ve hallerin işlendiği tarihten itibaren beş yıl geçtikten sonra birebir sebeple yüksek disiplin heyeti tarafından ayırma cezası verilemez.

Mehmet Sarı hakkındaki disiplin soruşturması Yüksek Disiplin Kurulu’nca gündeme alınmamış mıdır?

Soruşturma Yüksek Disiplin Şurası Yönetmeliği’nin 25. Hususu uyarınca zamanaşımına mı uğratılmıştır?

Soruşturma tamamlanmadan emekliye sevk edilerek Mehmet Sarı’nın tüm haklarıyla emekli olması hakkındaki görüşünüz nedir?

Mehmet Sarı hakkındaki soruşturmanın genişletildiğine dair basına yansıyan birtakım haberler olmuştur. Bu kapsamda soruşturmaya dahil edilen öteki Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları olmuş mudur? Ayrıntılar nedir?

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde misyonlu olup, dini tarikatlarla temaslı olduğu düşünülen çalışanlarla ilgili yürütülen diğer bir soruşturma var mıdır?

Varsa, akıbeti nedir? Yoksa, münasebeti nedir?”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.