CHP’li Ahmet Akın: ‘Tavan fiyatının artması, ulusal tarifede artırım baskısını daha da artıracaktır’

Posted by

Enerji Piyasası Düzenleme Heyeti’nin Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımladığı karara nazaran gün öncesi ve dengeleme güç piyasasında fiyat limitleri, mWh başına 3.200 TL olarak uygulanan azami fiyat 3.750 TL olarak uygulanacak.

CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, bugün yaptığı yazılı açıklamada, 1 Nisan 2022’de başlayan elektrik tavan fiyat uygulamasının üç ay içinde üçüncü kere değiştirildiğini anımsattı.

Elektrik üretim maliyetlerindeki artışın ulusal tarifede artırım baskısını artıracağını belirten Akın’ın açıklaması şöyle:

“AK Parti iktidarı, ulusal tarifede 1 Ocak’ta yüzde 127’ye varan fahiş artırımın akabinde KDV indirimi üzere göstermelik adımlar atmıştı. 1 Haziran’da yüzde 15 oranında artırım yapılan konut tarifesi, böylelikle 6 ay içinde toplamda yüzde 151 oranında zamlandı. Temel bir hak olan elektrik kullanımı Türkiye’de fahiş fiyatı nedeniyle ulaşılabilir olmaktan çıkarken iktidar gizlemeye çalışsa da Türkiye’de çok derin bir güç yoksulluğu yaşanmaktadır.

“İKTİDARIN YANLIŞ SİYASETLERİ ELEKTRİK ÜRETİM MALİYETLERİNİ YÜKSELTİYOR”

İktidarın yanlış siyasetleri nedeniyle ulusal paramız Türk lirasındaki kıymet kaybı, elektrik üretim maliyetlerini yükseltmektedir. Bilhassa ithal kömür ve doğal gaz üzere dışa bağımlı girdilerle üretim yapan elektrik santrallerinin maliyetleri bu kapsamda daima artmaktadır. Haziran ayı sonu prestijiyle ithal kömür ve doğal gazla üretim yapan santrallerin hissesi yüzde 40’a dayanırken bu durum yaz devrinde üretim maliyetlerinin daha da artacağını göstermektedir.

“TAVAN FİYAT UYGULAMASI 2 BİN 500 LİRADAN 3 BİN 750 LİRAYA ÇIKARILDI”

İktidar, elektrik üretimindeki maliyet artışını frenleyebilmek maksadıyla gün öncesi piyasasına sunulan tekliflerin arz ve talebe nazaran eşleşmesiyle belirlenen piyasa takas fiyatına müdahale ederek 1 Nisan 2022 prestijiyle tavan fiyat uygulaması başlatmıştı. Fiyat artışını sınırlamak gayesiyle getirilen tavan fiyat uygulaması, üç ay üzere kısa bir müddet içerisinde 2 bin 500 liradan 3 bin 750 liraya çıkarılarak yüzde 50 oranında arttı. İktidar, sonlandırılmak istenilmesine rağmen elektrikte üretim maliyetlerini denetim edemiyor. Üretim maliyetlerindeki artışın nedeni ise Türk lirasındaki bedel kaybıdır. Münasebetiyle iktidar, kendi yanlış siyasetinin faturasını vatandaşa elektrik tarifesinde artırım olarak yansıtmamalıdır.

“ULUSAL TARİFEDE ARTIRIM BASKISINI ARTIRACAKTIR”

Piyasa takas fiyatı tavan fiyatı, 1 Nisan 2022’de bir megavat/saat başına ithal girdili santrallerde 2 bin 500 lira, yenilenebilir ve yerli santrallerde ise 1200 lira olarak belirlenmişti. Tavan fiyat, 19 Mayıs 2022 tarihinde 2 bin 750 liraya çıkarılırken 1 Haziran 2022 prestijiyle de 3 bin 200 liraya yükseldi. 1 Haziran’da PFT fiyatının yüzde 16.6 oranında artırılmasının akabinde ulusal tarifede de tıpkı tarihte yüzde 15 oranında artırım yapılmıştı. 1 Temmuz prestijiyle tavan fiyatının yüzde 17.2 oranında artması, ulusal tarifede artırım baskısını daha da artıracaktır.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.