Bu 7 alışkanlık göğüs kanseri riskini azaltıyor! İşte altın kıymetinde o alışkanlıklar

Posted by

Meme kanseri maalesef büsbütün önlenemeyen bir kanser cinsidir. Yaşlanma yahut göğüs kanseri olan aile üyeleri üzere muhakkak faktörler etkilenemez. Yeniden de, üzerinde tesirli olduğunuz ve bu hastalık riskini önleyebilecek kimi alışkanlıklar vardır. Bunun nasıl çalıştığını açıklıyoruz.1. GEREĞİNCE LİF TÜKETİN

Yeterince lif yemek göğüs kanseri riskini azaltır. Araştırmalar, günde 30 gram lif tüketen bayanların göğüs kanserine yakalanma mümkünlüğünün yüzde 32 daha az olduğunu gösteriyor. Yulaf ezmesi, yaban mersini, havuç, yeşil fasulye ve fındık göğüs kanseri riskini azaltama da birebir.

2. ALKOLLÜ İÇECEKLERİ ATLAYIN

Ne kadar sıkıntı olursa olsun, alkollü içecekleri atlamak daha uygundur. Birçok alkollü içecek içmek göğüs kanseri riskinin artmasına neden olabilir. Bu risk, günde bir, iki yahut daha fazla içecek tüketimi ile en yüksektir.3. SİGARAYI BIRAKIN

Hemen çabucak herkes biliyor: Sigara içmek hiçbir şeye düzgün gelmiyor. Akciğer kanseri ve kardiyovasküler hastalığa ek olarak, sıklıkla sigara yaktığınızda köşede gizlenen göğüs kanseri riski de vardır. Bu durumda sigara içmeyi bırakmalısınız ve böylelikle size bedeniniz sana teşekkür edecek.

4. FAZLA KİLOLARA DİKKAT EDİN

Fazla kilolu olmak tüm bayanlar için: bilhassa menopozdan sonra göğüs kanseri riskini kıymetli ölçüde artırabilir. Bedeninizde ne kadar fazla yağ varsa, o kadar fazla östrojen üretilir. Bu çok östrojen, göğüs kanseri riskini artırır. Bu nedenle gereğince antrenman yapmayı, çok büyük porsiyonlar yememeyi ve sağlıklı beslenmeyi tercih edin.5. AİLE GEÇMİŞİNİZİ BİLİN

Ailenizin geçmişine yakından bakmak değerlidir. Ailenizde göğüs kanseri yaygın mı? O vakit bu hastalığın sizin için riskinin ortalamadan çok daha yüksek olma ihtimali var. Bu bilgileri göz önünde bulundurarak daha sık denetim yaptırmayı ve sağlıklı bir ömür üslubuna odaklanmayı tercih edebilirsiniz.

6. DENETİM ETTİRİN

Özellikle 40-74 yaş ortası bayanlarda göğüs kanseri riski yüksektir. Kendinizi bir tabip tarafından sistemli olarak denetim ettirerek inançlı hale getirin. Bir mamogram, göğüslerinizde tümör yahut öteki olağandışı şeyler olup olmadığını denetim eder.

7. GEREĞİNCE ZERZEVAT YİYİN

Yeterince zerzevat yememiz gerektiğini çocukluktan biliyoruz. Lakin zerzevat yemenin göğüs kanseri riskini azaltmaya yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Öncelikle brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar, lahana ve karalahanaya odaklanın, zira bu sebzeler bedeniniz için çok yararlıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.