Boğaziçi Üniversitesi Bilgi Süreç baskını soruşturması derinleşiyor

Posted by

Boğaziçi Üniversitesi’nde geçen hafta bilgi süreç kısmını basarak yasadışı bir biçimde birtakım evraklara el koyan 4 akademisyen misyonundan uzaklaştırılmıştı. Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) olay sonrası şahsî bilgilerin özel şirketlerin kullanımına verildiği argümanlarını yalanlamıştı.

REKTÖRLÜĞÜN TALEBİ ÜZERINE EMNİYET İNCELEME YAPTI

Dün gece Boğaziçi Üniversitesi Bilgi Süreç dairesinde İstanbul Vilayet Emniyet Müdürlüğü Siber Hatalar Ofisi tarafından üniversite rektörlüğü talebiyle inceleme yapıldığı öğrenildi.

SUNUCULARIN SİBER GÜÇLER OFİSİ TARAFINDAN KAYIT ALTINA ALINDI

İncelemenin birtakım öğretim üyesi ve işçi tarafından bilgilerin silinmesi ihtimaline karşı rektörlüğün daveti üzerine gerçekleştiği ve sunucuların Siber Güçler Ofisi tarafından kayıt altına alındığı bilgilerine ulaşıldı.


BELGELER İDARİ İŞÇİDEN BASKIYLA GASP EDİLMİŞTİ

Rektörlük tarafından gerçekleştirilen bilgi süreç altyapısını geliştirmeye yönelik çalışmalara geçtiğimiz haftalarda dört öğretim üyesi tarafından yetkisiz bir müdahale teşebbüsü olduğu, öğretim üyelerinin bilgi süreç binasına bir baskın yaparak yetkileri olmayan evrakı idari çalışandan baskıyla gasp ettiği ortaya çıkmıştı. Rektörlük tarafından yapılan açıklamada bu akademisyenlerle ilgili soruşturma başlatıldığı ve akademisyenlerin soruşturma müddetince tüm vazifelerinden uzaklaştırıldığı belirtilmişti.

SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

Soruşturma devam ederken birtakım kritik işçinin ilgili öğretim üyeleri ile işbirliği içerisinde hareket ettiği, hatta baskını düzenleyen akademisyenlerden birinin öğrencisi olduğu öğrenilen bir çalışanın yetkisini aşarak bütün üniversiteye propaganda maili gönderdiği öğrenildi. Bahsi geçen akademisyenin babasına ilişkin bir şirketten yöntemsiz olarak 30 bin dolarlık alım yaptığına dair argümanlar da geçtiğimiz günlerde basına yansımış ve üniversite idaresi tarafından bir soruşturma başlatılmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.