Bakanlıktan ‘Görevden alma’ açıklaması! Argümanlar yalanlandı

Posted by

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı, Sözcü Gazetesi’nin manşetinde yer alan ‘Enerji Bakanı Muhalefete Hakikat Sayıları Veren Bürokratı Misyondan Aldı’ başlıklI haberi yalanladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, TBMM 27. Periyot 5. Yasama yılı içinde, 583 yazılı soru önergesinin Bakanlık tarafından cevaplandırıldığı belirtildi.

Açıklamada, milletvekillerinin Enerji ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e yönelttiği soru önergelerinin tamamının büyük bir titizlikle yanıtlandığı tabir edildi.

Bakanlığın, basında yer alan gerçek dışı ve iftira niteliğindeki haberle ilgili de yasal yollara başvuracağı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

19 Eylül tarihli Sözcü Gazetesi’nin manşetinde yer alan ‘Enerji Bakanı Muhalefete Yanlışsız Sayıları Veren Bürokratı Misyondan Aldı’ başlıklı temelsiz ve gerçek dışı haber nedeniyle, kamuoyunun yanlışsız bilgilendirilmesi için basın açıklamasına gereksinim duyulmuştur.

ÖYLE BİR ŞEY KELAM KONUSU DEĞİL

Milletvekillerince hazırlanan soru önergeleri TBMM Başkanlığı kanalı ile Bakanlığımıza iletilmekte olup, soru önergelerine verilen karşılıklar da şahsen Sayın Bakanımızın imzasıyla tekrar Meclis Başkanlığı kanalı ile milletvekillerine iletilir. Rastgele bir Bakanlık ünitesinin, yanıt metnini Bakanımızdan habersiz bir formda cevaplaması gerek bürokratik yol ve teamüllere nazaran gerekse de TBMM İçtüzüğü’nün 99’uncu hususu kararına nazaran mümkün değildir. Çünkü TBMM İçtüzüğü’nün 99’uncu unsuruna nazaran milletvekilleri, cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanların cevaplamaları için yazılı soru sorabilirler. Bu soruların yanıtları da cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar tarafından imzalanır. Bu manada haberde sav edildiği üzere Bakanımızın soru önergelerine verilen karşılıklardan haberdar olmaması üzere bir durum, verilen karşılıkların şahsen kendisi tarafından imzalanması nedeni ile mümkün değildir.

Açıklamada, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in soru önergesinin de 06 Eylül tarihli yazı ile Bakan Dönmez tarafından cevaplandırıldığı belirtilerek, şu sözlere yer verildi:

Söz konusu haberde belirtilen ‘CHP’nin soru önergesini yanıtlayan Enerji Bakanlığı Strateji Lideri Abdullah Beyazıt Niyazoğlu, koltuğundan oldu’ sözü büsbütün gerçek dışıdır. 28 Şubat 2022 tarihine kadar Strateji Geliştirme Başkanlığı misyonunu vekaleten yürüten Ömer Erdem’in 03 Haziran 2022 tarihinde Enerji İşleri Genel Müdürü olarak atanması üzerine, Strateji Geliştirme Başkanlığı’nda boşalan Başkanlık vazifesine, Strateji Geliştirme Başkanlığı Bütçe ve Yatırımlar Daire Başkanlığı’nda Daire Lideri olarak misyon yapan Abdullah Beyazıt Niyazoğlu 01 Mart 2022 tarihinde vekaleten atanmıştır. Niyazioğlu’nun vekaleten bu misyonu yürüttüğü müddet boyunca asaleten misyonlu olduğu Daire Başkanlığı vazifesi üzerinde bulunmuştur. 13 Eylül 2022 tarihinde Strateji Geliştirme Başkanlığı’na Bakanımızın takdirleri ile Memnun Koç’un vekaleten atanmasının ardından Niyazoğlu, aslen yürüttüğü Bütçe ve Yatırımlar Daire Başkanlığı misyonuna dönmüş olup tıpkı vazifesine devam etmektedir. Niyazioğlu’nun asli misyonundan alınması üzere bir durum da kelam konusu değildir. İlgili, Strateji Geliştirme Başkanlığı Bütçe ve Yatırımlar Daire Lideri olarak vazifesine devam etmektedir. İdari misyonlarda, misyon değişiklikleri yönetimin takdiri ile her vakit olabilmektedir. Bu tip olağan misyon değişikliklerinin, temelsiz ve dayanıksız bir formda, vazifelerini yapan kamu vazifelilerinin misyondan alınması üzere yansıtılması ve kamuoyunun yanlış yönlendirilmesi kabul edilemez.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.