Altın fiyatı yükselir mi, düşer mi? Uzmanlardan altın yorumu

Posted by

Altın fiyatları son devirde dolar karşısında kıymet kaybediyor. Geçtiğimiz haftanın kapanışında yüzde 0,6 artışla 983 liradan haftayı kapatan altın fiyatları yeni haftaya ise düşüşle başladı. Evvelki kapanışının yüzde 0,7 altında süreç gören altın fiyatı 976 lira oldu. Öte yandan ons altın fiyatı da dolar karşısında bedel kaybederken, yeni haftaya kapanışının yüzde 1 altında 1.660 dolardan başladı.

Popüler altın ünitelerinden çeyrek altın 1.600 lira olurken, cumhuriyet altını ise 6.540 liradan satılıyor.

UZMANLARDAN ALTIN YORUMU

Analistler, global çapta enflasyon ve resesyon tasalarının artması ve bu hafta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımlarına devam edeceği beklentisi ile doların başka para üniteleri ve emtialar karşısında paha kazanmayı sürdürdüğünü söyledi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed’in bu hafta yüzde 80 ihtimalle 75 baz puan faiz artırmasının beklendiğini aktaran analistler, kasım toplantısı için ise iddiaların 50 baz puanda ağırlaştığını lisana getirdi.

Analistler, bugün data gündeminin zayıf, Japonya ve İngiltere’de de piyasaların kapalı olduğunu anımsatarak, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.640 ve 1.600 doların takviye olduğunu, 1.680 ve 1700 doların direnç pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.

KAYNAK: DÜNYA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.