AB’den Ukrayna’ya 500 milyon euroluk ek askeri yardım

Posted by

Avrupa Birliği (AB) Dış Bağlar Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Kurulu Lider Yardımcısı Josep Borrell, “Rusya, Ukrayna’nın buğday rezervinin ihracını engelliyor” sözlerini kullanarak, “Rusya dünyadaki açlığın sebebidir” dedi. Öte yandan AB, Putin’i kızdıracak yeni bir karar daha aldı.

Tatil öncesi yılın son AB Dışişleri Bakanları toplantısı Belçika’nın başşehri Brüksel’de yapıldı. Avrupa Birliği (AB) Dış İlgiler Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komitesi Lider Yardımcısı Josep Borrell, AB Dışişleri Bakanları toplantısı sonrası basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda ele alınan mevzular hakkında konuşan Borrell, “Her geçen gün Rusya sivilleri vurmaya devam ediyor. Savaşta cinsel kabahatlerin da işlendiği bilgilerini alıyoruz. Rusya, Ukrayna’nın buğday rezervinin ihracını engelliyor. Rusya dünyadaki açlığın sebebidir” dedi.

AB’DEN BİR YARDIM KARARI DAHA…

Rusya’nın dünyada güç ve besin krizine neden olduğuna dikkat çeken Borrell, “Ukrayna devletini yok etmek istiyor. Bakanlarımız oy birliğiyle bağımsızlık ve özgürlük savaşında Ukrayna’ya yakın dayanağa devam etmeye karar verdi. Ukrayna daha fazla silaha muhtaç. Savaş sürüyor. Barış takviye programımız çerçevesinde 500 milyon euro hür bırakılacak” dedi.

”YAPTIRIMLAR SONUÇ VERİYOR”

Rusya’ya yönelik yaptırımlar konusunda çalışmaya devam ettiklerini aktaran Borrell, yaptırımların işe yaradığını ve Rus iktisadında ağır ekonomik zorluklara neden olduğunu söz ederek, “Tatil sonrası Ukrayna’nın AB üyeliği süreci için gerekli olan ıslahat adımlarını ele alacağız” dedi.

AB’nin aldığı önlemlerle petrol fiyatlarının düştüğünü sav eden Borrell, “Aldığımız yaptırım kararlarıyla petrol fiyatlarını savaş öncesi oranlara düşürdük” sözlerini kullandı.

AB’DEN LATİN AMERİKA VE KARAYİP AÇILIMI

Latin Amerika ve Karayipler bölgesi için yeni alakalar geliştirmek istediklerini belirten Borrell, “Meksika ve Şili ticaret ve hür bölge muahedeleri çerçevesinde kimi mahzurların kaldırılmasına karar verildi” dedi.

Dışişleri Bakanları Toplantısı çerçevesinde dijital diplomasi konusunda AB olarak daha etkin olmaya karar verildiğini belirten Borrell, AB’nin teknolojik gayretine dayanak vereceğini söyledi. Borrell, ayrıyeten yakın bir gelecekte İsrail ile tekrar İştirak Kurulu toplantılarına da başlanacağını bildirdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.