ABD’den Odessa limanı saldırısına kınama

Posted by

Rusya-Ukrayna ortasında İstanbul’da imzalanan tahıl koridoru mutabakatının ardından Odessa limanına füze saldırısı düzenlenmesine ABD’den reaksiyon geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, “ABD, Ukrayna’nın Odessa limanına yapılan Rus taarruzlarını esefle kınamaktadır. Kremlin, Ukrayna’ya karşı taarruzlarını sürdürürken, milyonlarca sivilin emniyeti ve güvenliğini görmezden geldiğini göstermeyi sürdürmektedir” açıklaması yaptı.

Blinken, yaptığı yazılı açıklamada, “Bu akın, Rusya’nın yapılan muahedede verdiği kelamları yerine getireceğinin sağlamlılığı konusunda önemli tasalar doğurmaktadır ve Türkiye, Birleşmiş Milletler ve Ukrayna’nın tahılları piyasaya sürmek konusundaki uğraşlarını baltalamaktadır” sözlerine yer verdi.

RUSYA SALDIRIYI ÜSTLENMEDİ

Ukraynalı yetkililer dün Odessa limanına Rusya ordusu tarafından füze atıldığını duyururken Rusya’dan ise kelam konusu saldırıyı üstlenen rastgele bir açıklama yapılmadı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, akın sonrası Rusya’yı Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye’ye “taahhütlerini baltalamakla” suçlamış, “Rusya’nın Odessa limanına füze saldırısı başlatması ve verdiği kelamları tutması 24 saatten az sürdü. Bu mutabakat çökerse tüm sorumluluk Rusya’nındır” demişti.

Saldırıya ait Türkiye’den de açıklama yapılmış, Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Tahıl sevkiyatı ile ilgili dün yaptığımız muahededen çabucak sonra bu türlü bir hadisenin meydana gelmesi sahiden bizi de endişelendirdi. Biz tarafların sükunetle, sabırla burada sakin bir biçimde iş birliğine devam etmelerinden yana olduğumuzu da tekrar görüşmelerimizde lisana getirdik” demişti. (DIŞ HABERLER)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.