ABD’de PKK/YPG uyanışı: Paramızla terörist yetiştiriyorlar

Posted by

ABD Dışişleri Bakanlığı İnsan Kaçakçılığı Raporu’nda, YPG/PKK terör örgütünün çatışmalarda kullanmak üzere 12 yaşından küçük çocukları zorla silah altına aldığı belgelendi.

ABD Dışişleri, İnsan Kaçakçılığı Kurbanlarını Muhafaza Yasası kapsamında Kongreye sunduğu İnsan Kaçakçılığı Raporu’nu yayınladı. Raporda 36 ülke izlemeye alınırken; Libya, Yemen ve Somali’nin “Özel Durum Listesi”nde kalmaya devam ettiği görüldü.

12 YAŞINDAN KÜÇÜKLER

Akşam Gazetesi’nde yer alan habere nazaran, Dışişleri raporunda bir defa daha, YPG/PKK terör örgütünün Irak ve Suriye’de çocukları zorla alıkoyup çatışmalarda kullanmak üzere onlara silahlı eğitim verdiği belgelendi. Irak’ta DEAŞ ve İran takviyeli Şii milislerin yanı sıra PKK’nın Iraklı çocukları zorla silahlı takımına kattığı vurgulanan raporda, Iraklı çocukların bu kümelere karşı savunmasız olduğu söz edildi. Raporun Suriye ile ilgili kısmında de YPG/PKK’nın, 12 yaşından küçük çocukları silahlı takımına alıp eğitmeye devam ettiği bildirildi.

Raporda, “Çok sayıda kaynak, Irak Kürt bölgesi ve Sincar’da faaliyet gösteren PKK ve YPG’nin çocukları silahlı takımına alıp kullanmaya devam ettiğini bildiriyor. Kimi kaynaklar, 2021’de PKK’nın Irak’ın Kerkük kentinden gelen çocuklar da dahil olmak üzere onlarca çocuğu çatışmalara hazırlamak için takımına aldığını bildirdi” tespitlerine yer verildi. Raporda ayrıyeten 2021’de PKK’nın Sincar’daki uzantıları olan YPS üzere örgütlerin bölgede reşit olmayan çocukları ve gençleri zorla silahlı takıma alıp silahlı faaliyetlerde kullandığı bilgisi yer aldı.

KANDİL’DE EĞİTİM VERİLİYOR

2018’den bu yana çabucak her yıl ABD idaresinin insan kaçaklığı raporlarında bu kümelerin çocukları zorla silahlı takımına kattıkları ve suistimal ettiklerinin yer aldığına dikkat çekilirken “2018 yılında sivil toplum örgütleri, PKK’nın Sincar, Mahmur ve başka bölgelerden çocukları toplayıp eğittiğini ve akabinde onları Sincar, Türkiye ve Irak ile İran ortasındaki Kandil Dağları’ndaki üslere gönderdiğini bildirdi” tabirlerine yer verildi.

KAYNAK: AKŞAM GAZETESİ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.