ABD’de çip üretimine 280 milyar dolarlık teşvik tasarısına onay

Posted by

ABD Temsilciler Meclisi Genel Konseyi, çip üretiminin ülke içinde artırılması ve bu bahiste Çin ile daha güzel rekabet edilmesi gayesiyle hazırlanan ve kesime 280 milyar dolarlık yardımı öngören yasa tasarısını onayladı.

ABD Temsilciler Meclisi Genel Heyeti,, dün Senatonun onayını alan “CHIPS” başlıklı yasa tasarısına ait bugün bir oylama yaptı.

Tasarı, 187 vekilin “hayır” oyuna karşı 243 vekilin “evet” oyu ile onaylandı. Tasarının yasalaşması için ABD Lideri Joe Biden’ın onayını alması gerekiyor.

ABD Lideri Joe Biden ise ülkedeki kıymetli şirketlerin üst seviye yöneticileri ile yaptığı görüşmedeki konuşma sırasında haberi aldı ve canlı yayında bu tasarının geçmesinden ötürü Kongre üyelerine teşekkür etti.

Yarı iletken üretiminin artırılmasına yönelik yasa tasarısı, arabadan elektroniğe kadar birçok sanayide üretimde aksamaya neden olan çip kıtlığını hafifletmeyi amaçlıyor.

Tasarı, yarı iletken üretimi için yaklaşık 52 milyar dolarlık takviyenin yanı sıra yarı iletken fabrikalarının kurulumunu teşvik etmek için dört yıllığına yüzde 25’lik vergi indirimini içeriyor.

Tasarı toplamda 280 milyar dolarlık dayanağı öngörüyor.

Söz konusu tasarıyla çip alanında Çin ile rekabetin daha düzgün bir düzeye çekilmesi de bekleniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.