ABD ve İngiltere harekete geçiyor… ” Yapay zeka iki yıl içinde insanları öldürebilir!”

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın teknoloji danışman Matt Clifford, yapay zekanın sadece iki yıl içinde “birçok insanı öldürecek” kadar güçlü hale gelebileceğini söyledikten sonra bir hükümet bakanı yapay zekanın bir “distopya” oluşturabileceği konusunda uyardı.

SİBER VE BİYOLOJİK SİLAHLAR ÜRETME POTANSİYELİNE SAHİP

Matt Clifford, kısa vadeli risklerin bile “oldukça korkutucu” olduğunu, yapay zekanın çok sayıda ölüme neden olabilecek siber ve biyolojik silahlar üretme potansiyeline sahip olduğunu söyledi. Sunak, Başkan Joe Biden’ı Birleşik Krallık’ın uluslararası yapay zeka düzenlemelerinin merkezinde yer almasına yönelik “büyük planı” konusunda ikna etmeye çalışacağı ABD’ye gidecek.

Başbakan, İngiltere’nin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na benzer bir yapay zeka gözlemcisine ev sahipliği yapmasını istiyor ve ayrıca yeni bir uluslararası araştırma kurumu önerecek.

Teknoloji ve dijital ekonomiden sorumlu bakan Paul Scully Salı günü TechUK Teknoloji Politikası Liderlik Konferansında yaptığı konuşmada sadece “Terminatör tarzı bir senaryoya” odaklanılmaması gerektiğini söyledi ve “Eğer yanlış yaparsak, burada takip edebileceğimiz distopik bir bakış açısı var. Bir de ütopik bir bakış açısı var. Her ikisi de mümkün olabilir.” ifadelerini ekledi.

İNSANLARIN KONTROL ETMEKTE ZORLANACAĞI BİR TEKNOLOJİ

Clifford, bu işin doğru yapıldığından emin olmak için dikkatli olunması gerektiğine değiniyor. Ayrıca yapay zeka üreticilerinin küresel ölçekte düzenlenmemesi halinde insanların kontrol etmekte zorlanabileceği “çok güçlü” sistemlerin ortaya çıkabileceğini söyledi.

ÜST DÜZEY İSİMLERDEN YAPAY ZEKA HAMLESİ

Google DeepMind ve Anthropic’in üst düzey patronları, “yapay zekanın babası” olarak adlandırılan Geoffrey Hinton ile birlikte mektubu imzaladı. Hinton bu ayın başlarında Google’daki görevinden istifa etmiş ve yanlış ellerde yapay zekanın insanlığın sonunu getirebileceği uyarısında bulunmuştu.

Clifford, ChatGPT ve Google Bard gibi yapay zeka dil modellerini inceleyen bir hükümet görev gücünün geliştirilmesi konusunda İngiltere Başbakanı Sunak’a danışmanlık yapıyor ve aynı zamanda İleri Araştırma ve Buluş Ajansı’nın başkanlığını yürütüyor.

TalkTV’ye şunları söyledi: “Yakın vadeli riskler aslında oldukça korkutucu. Bugün yapay zekayı biyolojik silahlar için yeni tarifler yaratmak ya da büyük ölçekli siber saldırılar başlatmak için kullanabilirsiniz. Bunlar kötü şeyler.”

ÖNLEMLER ARTIRILIYOR

Clifford, doğru şekilde kullanılması halinde yapay zekanın iyilik için bir güç olabileceğini söyledi. “Yapay zekanın hastalıkları iyileştirdiğini, ekonomiyi daha üretken hale getirdiğini ve karbon nötr bir ekonomiye ulaşmamıza yardımcı olduğunu hayal edebilirsiniz” dedi.

Politico’ya göre Sunak, Londra merkezli yeni bir küresel düzenleyicinin yanı sıra İngiltere’nin bu sonbaharda uluslararası bir yapay zeka zirvesine ev sahipliği yapmasını istiyor.

Başbakan ayrıca Biden’a, parçacık fiziği için var olan CERN enstitüsüne benzer yeni bir uluslararası araştırma kuruluşunun yapay zeka için kurulmasını önerecek.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir