88 bin milyonerin göç etmesi bekleniyor

Posted by

1 milyon doların üzerinde serveti olan on binlerce kişi Birleşik Arap Emirlikleri, Avustralya ve Singapur’a rotayı kırıyor.

Dünyada 35’ten fazla ofisiyle yatırım yoluyla vatandaşlık ve oturum programları danışmanlığı hizmeti veren Henley & Partners, Henley Global Vatandaşlık Raporu’nu yayımladı. 1 milyon doların üzerinde serveti olan bireylerin göçlerine odaklanılan rapora nazaran; Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaş, bu yılki göçün en kıymetli nedeni olarak öne çıkıyor.

2023’TE REKOR OLACAK

Dünya genelindeki milyoner hareketliliğini pahalandıran Henley & Partners Türkiye Yöneticisi Burak Demirel, dolar milyoneri göçünün son 10 yılda yükselen bir trend olduğunu ve Covid-19 salgını nedeniyle 2020 ve 2021 yıllarında düşüşe geçtiğini belirtti. Bu sene hareketin tekrar başladığını ve yılsonuna kadar 88 bin milyonerin yeni ülkelere taşınmış olmasının beklendiğini söz eden Demirel, “2022’deki milyoner göçü 2019 yılındaki 110 bin sayısından az olmasına rağmen, asıl hareket 2023’te yaşanacak. Önümüzdeki sene rekor olacak formda 125 bin kişilik bir milyoner göç akışı bekleniyor. Varlıklı yatırımcılar ve aileleri, şimdi sonuçlanmamış global nizamın tekrar şekillendirilmesi ve iklim değişikliğini de göz önüne alarak Covid-19 sonrası dünyaya ciddiyetle hazırlanıyorlar” dedi. Demirel, Sri Lanka, Hindistan ve Mauritius üzere gelişmekte olan ekonomilerde önümüzdeki 10 yılda milyoner sayısının patlama yapacağını söyledi.

Türkiye’de % 10 artacak

Henley Global Vatandaşlık Raporu’ndaki servet artışı varsayımlarını kıymetlendiren Burak Demirel, 2031 yılında Türkiye’deki milyonerlerin sayısının da yüzde 10 artması öngörülüyor” dedi. Demirel, Türk vatandaşlarının en çok talep gösterdiği vatandaşlık programlarının, AB ve İngiltere’ye vizesiz seyahat nedeniyle Karayipler olduğunu söylerken, Avusturya ve Montenegro’nun da ön plana çıktığını kaydetti.

Geleneksel ülkeler kaybediyor

Bir vakitler dünyanın finans merkezi olarak lanse edilen İngiltere, 2022 yılı iddialarına nazaran, 1.500 net çıkışla istikrarlı bir formda milyoner kaybetmeye devam edecek. Bu eğilimin beş yıl evvelki Brexit oylaması ve artan vergilerle başladığına işaret edilen raporda, İngiltere’nin 2017 yılından bu yana yaklaşık 12 bin net milyoner kaybı yaşadığı belirtildi. ABD’nin cazibesinin de süratle azaldığı kaydedilen Henley Global Vatandaşlık Raporu’nda, 2022’de 1500 net milyoner girişi olsa da 2019’daki 10 bin 800 kişilik milyoner göçüne oranla büyük düşüş yaşandığı vurgulandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.